TL’de kayıp devam ediyor: Daha da zayıflayacak

Piyasaya uzmanları cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının Türk lirası üzerindeki baskıyı artıracağı görüşünde hemfikirken ilk turunun ardından TL günlük sınırlı değer kayıpları devam ediyor.
TL, perşembe günü geç saatlerde dolar karşısında 19,8050 gerileyerek dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi.

Haftalık kaybı yüzde 1’e ulaşan TL, rekor düşük seviyeye yakın seyretmeye devam ediyor.

TL DAHA DA ZAYIFLAYACAK UYARISI

Londra merkezli danışmanlık şirketi TS Lombard’ın gelişen piyasalar şefi Jon Harrison, TL’nin yaşadığı kayıplara yönelik yaptığı açıklamada politikalarda değişiklik yapılmaması halinde durumunun sürdürülemeyeceğini ve TL’nin daha da zayıflayacağını ifade etti.

Liraya yönelik müdahale ve teşviklerle TL’nin istikrarına yönelik çabaların yoğunlaşacağını söyleyen Harrison, Erdoğan’ın politikalarda değişiklik yapması gerektiğini ifade etti.

Harisson açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yetkililer, müdahale ve bankaları lira tutmaya teşvik edecek önlemler yoluyla lirayı istikrara kavuşturma çabalarını yoğunlaştıracak, ancak Erdoğan tarafından politika yönünde bir değişiklik yapılmadan durum sürdürülemez görünüyor, bu da para biriminin daha da zayıflayacağı anlamına geliyor.”

MERKEZ’DEN NAKİT AVANSTA GERİ ADIM

TL’de kayıplar yaşanması endişeleri artırırken dün Merkez Bankası tarafından açıklanan kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabına yönelik uygulamalar endişeyi artırmıştı.

TCMB’nin son düzenlemesi sonrasında bazı bankalar nakit avans limitlerini kısıtlarken bazı bankalar da bu limitleri tamamen sıfırlamıştı. Merkez Bankası, kararından geri adım atarak kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulamayacağını açıkladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir