El Salvador’daki seçimlerde bir ilk yaşandı

Dün El Salvador’da yapılan seçimlerin sonucu belli oldu… Ülkenin mevcut cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin seçimden zaferle ayrıldığı açıklandı.

Bu zaferle birlikte beş yıl daha görevde kalmayı başaran 42 yaşındaki Bukele’nin partisi Yeni Fikirler ise meclisteki 60 sandalyenin 58’ini almayı başardı.

Bukele bu seçim süreciyle birlikte neredeyse yüz yıldır ikinci kez seçim zaferi elde eden ilk cumhurbaşkanı oldu.

Yabancı liderlerle ve sosyal medyadaki muhaliflerle sık sık tartışan Bukele, çete şiddetini ortadan kaldırma ve durgun ekonomiyi canlandırma vaadiyle 2019’da geleneksel partileri alt ederek iktidara geldi.

Yeni Fikirler partisinin yasama meclisindeki üstünlüğünü mahkemeleri ve kurumları yeniden şekillendirmek için kullandı ve hükümetin kilit bölümleri üzerindeki hakimiyetini sağlamlaştırdı.

Ayrıca Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kullanılmasını savunarak Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eleştirilerini üzerine çekti.

İKİNCİ DÖNEM İÇİN ONAY VERİLMİŞTİ

El Salvador Yüksek Seçim Mahkemesi geçen yıl, ülke anayasası yasaklamasına rağmen Bukele’nin ikinci dönem için aday olmasına izin verdi. Muhalifler Bukele’nin komşu ülke Nikaragua’nın Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın izinden giderek ömür boyu iktidarda kalmaya çalışacağından korkuyor.

Pazar günü gazetecilerin anayasada süresiz yeniden seçimi de kapsayacak bir reform yapmayı planlayıp planlamadığı sorusuna Bukele, “anayasal bir reformun gerekli olacağını düşünmediğini” söyledi, ancak üçüncü bir dönem için aday olup olmayacağına ilişkin sorulara doğrudan yanıt vermedi.

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena, resmi sonuçlar henüz açıklanmamış olmasına rağmen Bukele’yi zaferinden dolayı kutladı.

San Salvador’daki Çin Büyükelçiliği de X’te yayınladığı bir mesajla Bukele ve partisini “bu seçimlerdeki tarihi zaferinden dolayı” kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx