Altın Sahiplerine Soğuk Duş: 50 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, vatandaşların mevduat biriktirme alışkanlıklarını köklü şekilde değiştirirken, Türkiye’de altın ve dövize olan talep son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Küresel risk faktörünün artış göstermesi sonrası Türkiye’de de altına olan talep artarken, bireysel altın alımlarının rekor seviyeye yükselmesinin yanı sıra, özel şirketlerin de altın talepleri 2023 yılı itibarıyla son 50 yılın en üst seviyesine çıktı.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl itibarıyla yaklaşık 319 tonluk altın ithalatı yapılırken, bu rakam son 50 yılın en üst seviyesi olarak kayıtlara geçti.

ALTIN İTHALATINA YÖNELİK KISITLAMALAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ

28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi, parasal sıkılaşma adımları sonucunda altın ithalatına yönelik yeni kısıtlamalar getirirken, alınan tedbirlerin etkisi 2024 yılının ilk ayına yönelik paylaşılan verilerde gözlemlendi.

YURT DIŞINDAN ALINAN ALTIN SON YILLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası üzerinden altın ithalatı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,1 düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası verilerine göre, 2023 yılı Ocak ayında altın ithalatı 68 bin 330 kg olmuşken, 2024 yılı Ocak ayında bu rakam 11 bin 546 oldu.

Ocak ayında gümüş ithalatı 41 bin 891 oldu. Geçtiğimiz yıl 73 bin 77 olan gümüş ihtalatı 2024 Ocak ayında yüzde 74,4 oranında gerilemiş oldu.

Temmuz ayında yayımlanan Resmi Gazete kararı ile Türkiye-AB Gümrük Birliği kapsamının dışında kalan ülkelerden yapılacak altın ithalatına yüzde 20 vergi getirilirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise aldığı karar ile kota uygulamasının kapsamını genişletmiş ve yurt dışından altın alımında bildirim şartı getirmişti.

Yapılan hamlelerin ardından Eylül ayında ithal edilen altın miktarı 14 bin 961 kilograma gerileyerek Mayıs ayının ardından en düşük seviyeyi görmüş oldu. Ağustos ayında yapılan 21 bin 223 kilogramlık ithalatta büyük bir düşüş yaşanmasına gerekçe olarak atılan kısıtlayıcı adımlar gösterilirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan altın için bir yeni yasak daha hayata geçirmişti.

ALTIN SAHİPLERİNE YENİ YASAKLAR YOLDA

Altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, 2023 yılında altın işlemlerine yönelik kısıtlamaların ardından, yeni yılda gram altın üretiminin sonlanabileceğini belirtti. Memiş, 22 ayarlık 1 gram altınların üretilişinin durdurulmasının planlandığını belirterek, söz konusu durumun altın ve mücevher sektörüne zarar vereceğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx