Zelenski: Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 üzere görünüyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Davos Doruğu‘nde “Ukrayna’nın Rusya ile barış mutabakatına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini” ima eden eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’e reaksiyon gösterdi.

Volodimir Zelenski, “Dünyanın Ukraynalıların hamasetine hazır olmadığı ortaya çıktı” diyerek, “24 Şubat’ta her şeyin nasıl başladığını hatırlayın, dünyadaki birçok kişi Ukrayna’nın büyük çaplı bir savaşa dayanabileceğine bile inanmadı. Neden böyleydi? Zira devletimizin potansiyelini değerlendirirken kuşku duyan tüm bu beşerler yanıldıkları için değil, birçoğu Ukrayna’yı hesaba katmak istemedikleri için bu türlü oldu. Ukrayna’yı hesaba katmak üzere bir alışkanlıkları yoktu” dedi.

Zelenski konuşmasını şu formda sürdürdü:

“Rus devleti ne yaparsa yapsın, her vakit ’çıkarlarını dikkate alalım’ diyen birileri var. Bu yıl Davos’ta oldu, binlerce Rus füzesinin Ukrayna’yı vurmasına, on binlerce Ukraynalı öldürülmesine, Bucha ve Mariupol vs. yıkılan kentlere ve Rus devletinin öldürdüğü, azap ettiği, tecavüz ettiği ve aşağıladığı kamplarına karşın. Rusya, tüm bunları Avrupa’da yaptı. Lakin yeniden de Davos’ta Kissinger, derin geçmişten çıkıyor ve Ukrayna’nın bir kesiminin Rusya’ya verilmesi gerektiğini söylüyor. Böylelikle Rusya, Avrupa’ya yabancılaşmayacak.”

‘KİSSİNGER’IN TAKVİMİ 2022 DEĞİL, 1938 ÜZERE GÖRÜNÜYOR’

Volodimir Zelenski, Henry Kissinger’in görüşlerini 1938’de Nazi Almanyasının yatıştırılmasına benzeten, 1938’de İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya tarafından imzalanan, Nazi Almanyasının Çekoslovakya’nın batısındaki toprakları ilhak etmesinin yolunu açan Münih Anlaşması’na atıfta bulunarak, “Kissinger’ın takvimi 2022 değil, 1938 üzere görünüyor ve Davos’ta değil, o vaktin Münih’inde bir dinleyici kitlesiyle konuştuğunu sanıyordu. Bu ortada 1938 yılında Kissinger, ailesi Nazi Almanya’sından kaçarken 15 yaşındaydı ve her şeyi eksiksiz bir biçimde anladı. Kissinger, o vakit kimseden, kaçmak yahut savaşmak yerine Nazilere ahenk sağlamanın gerekli olduğunu duymadı” dedi.

KİSSİNGER’IN KELAMLARI

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını Rusya’ya bırakması gerektiğini ima ederek Ukrayna’nın Rusya’nın kaidelerini kabul etmesi gerektiğini söylemişti.

İngiliz medyası, Kissinger’ın açıklamalarını, “Ukrayna Rusya’ya toprak vermeli” başlığıyla servis etmişti.

İngiliz Daily Mail gazetesi, “Henry Kissinger, Ukrayna’ya barış muahedesine varmak için Rusya’ya toprak vermesi gerektiğini söyledi” başlığını kullanırken, The Telegraph gazetesi de, “Ukrayna, Rusya’ya toprak vermeli” halinde başlık atmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.