YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilerle ilgili açıklama

YÖK’ten Ukrayna’da okuyan Türk öğrencilerle ilgili açıklama

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ukrayna’da öğrenim gören Türk öğrencilerle ilgili yaptığı açıklamada, ülkede bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlayanlara kolaylık sağlanacağını açıkladı. Şartları karşılamayan öğrencilere ise, 2021-2022 öğrenim yılı bahar dönemi başlamış olmasına rağmen Türkiye’deki üniversitelerde ‘özel öğrenci’ statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkânı sağlanacağını duyurdu. YÖK, detayların önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisini verdi.

EĞİTİM 09.03.2022 17:08

YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilerle ilgili açıklama

Abone Ol google-news

YÖK, Rusya’nın askeri operasyon düzenlediği Ukrayna’da öğrenim gören Türk öğrencilerle ilgili açıklama yaptı.

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna’da yakın zamanlarda ortaya çıkan savaş ve çatışma sebebiyle öğrenimlerini yarıda bırakarak ülkemize dönmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, eğitim ve öğretim hayatlarının aksamaması için alınabilecek önlemler üzerinde çalışmaktadır” denildi.

Yatay geçiş imkanı konusunda duyuru yapılan YÖK açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna’ya giden öğrencilerimizden ülkemizdeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlayanların, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylık sağlanacaktır.

Yatay geçiş şartlarını karşılayamayan öğrencilerimize ise, 2021-2022 öğrenim yılı bahar dönemi başlamış olmasına rağmen Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkân ve fırsatı verilecektir.

Bu kapsamda Ukrayna’dan ülkemize dönen öğrencilerin, özel öğrencilik imkanından nasıl faydalandırılacağı hususu Yükseköğretim Kurulumuz tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Öğrencilerin, özel öğrenci statüsünden faydalanabilmesi için, Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan bağlantı adresine ulaşarak istenen bilgileri doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru bağlantı adresi: https://ukraynabilgiformu.yok.gov.tr/”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.