Yatırım uygulaması Finfree, ABD borsalarında yatırım imkanı sunacağını duyurdu

ABD merkez bankası Fed’in sıkılaşan para siyaseti, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’deki karantinalarla birleşince, Amerikan borsaları mayıs ayında değerli düşüşler kaydetti. Dow’da listelenen esaslı şirketlere ilişkin istikrarlı paylar yılbaşından bu yana %14 kıymet kaybederken, S&P 500 geçtiğimiz günlerde 3 Ocak’taki doruğundan %20 geriledi. En büyük bedel kayıplarından biri de yılın başından bu yana %27’lik düşüş görülen teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq borsasında oldu. Öte yandan, daralan ve sakinleşen global iktisada karşın ferdî yatırımcıların borsalara olan ilgisi azalmadı. Bank of America (BofA) tarafından hazırlanan global araştırma raporunda, kişisel yatırımcıların, ABD pay senetlerinin yıl başından bu yana en büyük alıcıları olduğuna dikkat çekilirken, düşüşlere karşın agresif bir strateji izledikleri vurgulandı.

Piyasalardaki değişimlere ve yatırımcı ilgisine dair değerlendirmelerini paylaşan Finfree Kurucusu ve CEO’su Senih Mete Kısım, “ABD borsaları, mayıs ayı piyasalarının karamsarlık hudutlarında dolaşsa da yatırımcı ilgisinin azalmadığı görülüyor. Bunun, perakende yatırımcıların daha uzun vadeli maksatlara sahip olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Yeni jenerasyon yatırım platformu Finfree olarak, yatırımcıların uzun vadeli amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için tüm yatırım muhtaçlıklarını tek bir uygulamada sunma vizyonuyla yola çıktık. Bu kapsamda, çok yakında Finfree üzerinden Amerikan paylarına yatırım yapma periyodunu başlatıyoruz” dedi.

“KAYIPLARDAN KORUNMANIN YOLU PAZAR RİSKİNİ ÇEŞİTLENDİRMEK”

Değişkenliğin piyasaların tabiatında olduğuna dikkat çeken Senih Mete Kısım, “Küresel olaylardan direkt ya da dolaylı biçimde etkilenen tüm yatırım araçları, temel finansal prensiplerle şekillenen fırsatlar ve riskler barındırıyor. Bu noktada perakende yatırımcıların kayıplardan korunmak için pazar riskini çeşitlendirmesi gerekiyor. Farklı yatırım araçlarını ya da farklı değişkenlerle şekillenen pay piyasalarını seçmek ve yatırım portföyünü bu biçimde tasarlamak, riski çeşitli araçlar üzerinde dağıtmaya yarıyor. Borsa yatırımını yalınlaştırmayı amaçlayan Finfree olarak kişisel yatırımcıların pazar risklerini çeşitlendirmelerini mümkün kılmak için Amerikan borsalarına yatırım yapma imkanı sunacağız” tabirlerini kullandı.

“BİREYSEL YATIRIMCILARA REKABET AVANTAJI SAĞLIYORUZ”

Farklı yatırım enstrümanlarını tek bir platformda sunan uygulamaların yatırımcıları ani paha kayıplarından müdafaaya yardımcı olduğuna dikkat çeken Finfree Kurucusu ve CEO’su Senih Mete Kol, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Yeni kuşak yatırım platformu Finfree, yatırıma dair eğitim, temel tahlil, portföy takibi üzere tüm gereksinimleri tek bir uygulamayla sunmayı amaçlıyor. Kurulduğumuz günden bu yana Türk borsasında yatırım yapmak isteyen tüm kullanıcılarımıza, hem sağladığımız datalarla hem de 2022 başından bu yana Türk paylarıyla süreç yapma imkanı tanıyoruz. Çok yakında, Amerikan piyasalarını da platforma dahil ederek Finfree’yi tam manasıyla bir yatırım platformuna dönüştürüyoruz. Derin finans ve borsa bilgisi olmadan yabancı payların durumunu, büyümesini, kârlılığını ve değerlemesini süratlice görmeye imkan tanıyan Finfree, kişisel yatırımcıların kurumsallarla rekabet etmesini kolaylaştırıyor. Sanal portföy aracılığıyla, sıfırdan başlayanlar bile risk almadan finansal okuryazarlıklarını ve piyasa yorumlama kabiliyetlerini geliştirebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.