Yabancı askerler dev tatbikatı anlattı: Türklerden yeni şeyler öğrendik!

Askerler, tatbikat sayesinde müşterek çalışma kabiliyetlerini gördüklerini ve yeni tecrübeler kazandıkları belirterek, Türk ordusuna verdikleri bu fırsat için teşekkür etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen en büyük planlı tatbikatlarından biri olan EFES-2022 sürat kesmeden devam ediyor. Tatbikatta 37 ülkeden binden fazla yabancı işçi misyon yapıyor.

Bölgedeki en büyük birleşik müşterek tatbikat olma özelliğini taşıyan EFES-2022 Tatbikatı’na TSK unsurları ile birlikte 10 binden fazla işçi katılıyor.

“MÜŞTEREK ÇALIŞMA KABİLİYETİMİZİ ARTIRMAK ŞAHANE BİR TECRÜBE OLDU”

Tatbikat devam ederken müttefik ülke askerleri, tatbikat hakkındaki tecrübelerini ve görüşlerini paylaştı. ABD ordusundan bir asker, “Bu tatbikata iştirakçi ülkelerin istihkam kabiliyetlerini görüyoruz. Milletlerarası partnerlerimizle müşterek çalışma kabiliyetimizi artırmak mükemmel bir tecrübe oldu” dedi.

Bir başka ABD askeri ise “Burada, Türk ve Azerbaycanlı patlayıcı husus imha sınıfı ve istihkam sınıfı işçisi ile tatbikat gerçekleştirmekteyiz. Bu eğitim sadece ABD ordusu için değil, öteki ulusların askerleri için de faydalı. Zira başka ulusların kabiliyetlerini öğreniyoruz. Natürel yalnızca bu değil, birebir vakitte öbür uluslarla arkadaşlık alakaları de geliştiriyoruz” diye konuştu.

“TÜRK ORDUSUNA BU BÜYÜK TATBİKATIN BİR MODÜLÜ OLMA TALİHİNİ VERDİĞİ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ”

Tatbikata katılan Bangladeş ordusundan bir yüzbaşı ise “Takım olarak 19 Mayıs 2022 tarihinde Efes Tatbikatı’na katılmak için geldik. Burada Türk Ordusu ile eşsiz ve olağanüstü bir fırsat yakaladık. Farklı ordulardan askerlerle tanıştık. Farklı kültürleri, gelenekleri ve silahları, farklı orduların çeşitli taktik ve eğitimlerini öğrenmek benim için de mükemmel bir tecrübeydi. Özellikle Türk ordusuna bizi davet ettiği ve bu büyük tatbikatın bir modülü olma talihini verdiği için müteşekkiriz” sözlerini kullandı.

“TÜRK ORDUSUNDAN YENİ TECRÜBELER VE YENİ MAHARETLER KAZANDIK”

Kosova ordusundan bir teğmen de görüşlerini şöyle lisana getirdi:

“Bu tatbikata katılmak ve tatbikata katılan ülkelerle deneyim paylaşımında bulunmak çok yararlı oldu. Özellikle Türk ordusundan yeni tecrübeler ve yeni maharetler kazandık. Türk ordusuna bu büyük tatbikata katılma fırsatı verdiği için teşekkür ediyor ve devletlerimiz ortasındaki alakaların devam etmesini temenni ediyoruz.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.