Vladimir Putin’den Batılı ülkelere gözdağı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da temsil edilen siyasi partilerin önderleri ve sözcüleri ile bir ortaya geldi.

Kremlin Sarayı’ndaki toplantıda konuşan Putin, bilhassa Batılı ülkelerin siyasetlerine ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarına değindi.

Kurumlara ve milletvekillerine teşekkür etti

Rus ordusunun Ukrayna’ya harekat başlattıktan sonra Rus parlamentosundaki birliğin değerine vurgu yapan Putin, “Özel askeri harekatın başladığı 24 Şubat’tan sonra ülkedeki tüm hükümet ünitelerinin ve hükümet kademelerinin kararlı, ahenk içinde ve süratli hareket etmesi gerekiyordu. Bugün bu tarafta çalıştığınız için teşekkür etmek istiyorum. Donbass sakinlerinin organize insani dayanağı için parlamentodaki partilere bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Zira medya bu çalışmayı farklı formlarda ele aldı. Ayrıyeten resmi olarak müsaade alan birçok milletvekilinin kendi hayatlarını riske alarak besin, ilaç ve temel materyalleri sağlamak, süratli bir formda insani yardım dağıtmak için savaş bölgesine gittiğini biliyorum” dedi.

“Rusya’nın dünyada birçok destekçisi var”

Ukrayna’daki operasyonlar konusunda Batılı ülkelerin kendi aleyhlerindeki propagandalarına karşılık dünyada kendilerine takviye verenlerin olduğunu lisana getiren Putin, “ABD’nin içinde, Avrupa’da, hatta öbür kıtalarda da olmak üzere birçok destekçimiz var” sözlerini kullandı.

Batılı ülkelerin kendilerine yönelik başlattığı yaptırımları eleştiren Putin, “Rusya’ya karşı alınan hukuk dışı kararlar bizim için zorluklar oluşturuyor. Lakin Rusya’ya karşı ekonomik yıldırmayı başlatanlar için emniyetli bir şey değil. Hedefleri toplumumuzda nifak, karışıklık çıkarmak, insanların moralini bozmaktı. Ancak burada bile yanlış hesap yaptılar. Bundan bir şey çıkmadı ve eminim olmayacak” dedi.

“Batı bizi savaş alanında yenmek istiyorsa, bırakın denesinler”

Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı savaş alanında atılım yapmak için fırsat kolladığına dair duyumlar aldığını belirten Putin, “Ukrayna’daki savaşı başlatan Rusya değil kolektif Batı’dır. Bugün bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Bırakın denesinler. Batı’nın bizimle son Ukraynalıya kadar savaşmak istediklerine dair duyumlar alıyoruz. Bu Ukraynalılar için bir trajedidir. Lakin herkes bilmelidir ki şimdi bir şeye başlamadık” dedi.

“Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma teklifimiz reddedildi”

İHA’nın aktardığına nazaran ABD öncülüğündeki Batılı ülkelerin kendilerine karşı agresif tavır sergilediğini savunan Putin, “ABD öncülüğündeki kolektif Batı, yıllardır Rusya’ya karşı son derece saldırgan. Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma teklifimiz reddedildi. Füze savunmaları konusunda birlikte çalışma tekliflerimiz reddedildi. NATO’nun genişlemesine karşı ihtarlar göz gerisi edildi” sözlerini kullandı.

Batılı ülkelerin Rusya üzere bir ülkeye gereksiniminin olmadığını, bu nedenle kendilerinden olan kümeleri desteklendiklerini savunan Putin, “Rusya üzere bir ülkeye gereksinimleri yok. Bu yüzden Rusya’da terörizmi, Rusya’da ayrılıkçılığı, içimizdeki yıkıcı güçleri ve ülkemizdeki ‘Beşinci Kol’u desteklediler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.