Uyuşturucudan ölünce hastane bahçesine bırakılmıştı: Elif Terziler’in ablası için yakalama kararı

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne geçen yıl 20 Ağustos’ta bir arabadan hastane önüne bir kız çocuğunun cansız vücudu bırakıldı. Uyuşturucu unsur metamfetamin kullandığı anlaşılan çocuğun, Elif Terziler olduğu belirlendi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Rıdvan Altun, Gökhan Yalur (28) ve Ali İlhan (42) tutuklandı, Z.T., Mir Mehmet Y. (21), Boran K. (19) Erhan Y. (26) ve Murat Ö. (27) isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Soruşturmanın akabinde şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Terziler’in, Rıdvan Altun’dan (32) uyuşturucu temin ettiği belirtildi. Ayrıyeten Altun’un mahalledeki kızlara birinci olarak fiyatsız olarak uyuşturucu verip, alıştırdığı kaydedildi. Olaydan bir gün evvel Terziler’in, dedesine gitme mazeretiyle konuttan ayrılıp Altun’dan uyuşturucu aldığı söz edildi. Olay günü Covid aşısı olma mazeretiyle konuttan çıkan Elif Terziler ve ablası Z.T.’nin, hastaneye gitmeyip, Kemeraltı’nda Z.T.’nin arkadaşı olan Mir Mehmet Y. ile buluştukları kaydedildi. Burada, Elif Terziler’in kötüleşmesi üzerine Mir Mehmet Y. ve Z.T.’nin genç kızı hastaneye değil, Gökhan Yalur, Boran K. ve Erhan Y.’nin de bulunduğu Ali İlhan’ın meskenine götürdükleri de iddianamede yer buldu.

8 SANIK İÇİN CEZA İSTENDİ

İddianamede Z.T.’nin, Elif Terziler’i odada bir müddet sonra gözleri kararmış halde bulduğu ve kimsenin yardımcı olmaması nedeniyle ayılması için banyoda tek başına yıkadığı belirtildi. Z.T.’nin yardım istediği ve taksiyle gelen bir arkadaşıyla durumu berbatlaşan kardeşini araca taşıdığı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderken Elif Terziler’in yolda hayatını yitirdiği de iddianamede belirtildi. Başka sanıkların, Terziler’in uyuşturucu kullanmasına mani olmadıkları, hastaneye götürülmesi sürecinde de yardımda bulunmadıkları vurgulandı. Toplanan kanıtlar ve alınan beyanlar ışığında savcı, Rıdvan Altun, Gökhan Yalur ve Ali İlhan hakkında ‘olası kastla çocuğu öldürmek’ kabahatinden müebbet mahpus cezası isterken, abla Z.T., Mir Mehmet Y. (21), Boran K. (19) Erhan Y. (26) ve Murat Ö. (27) hakkında ise ‘bilinçli taksirle vefata neden olma’ kabahatinden 9 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

ABLA DURUŞMAYA KATILMADI

Sanıkların yargılanmasına dün İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katılırken, taraf avukatları ve birtakım tutuksuz sanıklar salonda hazır bulundu. Mahkeme lideri birinci olarak tutuklu sanıklara kelam verdi. Kendisinin Elif Terziler’e uyuşturucu verdiği tezlerini kabul etmeyen Rıdvan Altun, Elif Terziler ile görüşmüşlüğüm bile yoktur. Kendisine hiç uyuşturucu da vermedim. Öldüğünü internette gördüm. Adımı görünce korktum, akabinde da avukatımla görüşüp teslim oldum. Olayla ilgim yoktur” dedi.

“ÇARŞAFLA TAKSİYE TAŞIDIK”

Altun’un akabinde kelam verilen Gökhan Yalur, “Olay günü Ali İlhan’ın konutunda otururken yeğenim Mir Mehmet Y. aradı ve 2 kız arkadaşını göndereceğini söyledi. Mesken sahibi olduğu için Ali İlhan aşağıya karşılamaya indi. Üst geldiklerinde yalnızca yanında Z.T. vardı. Kendisini tanımıyordum. Öteki kızın berbat olduğunu ve gelmek istemediğini söyledi. Elif’in daima kasıldığını, meskene gitmek istediğini belirtti. Z.T. de ‘Elif, öz kardeşim. Onu bu halde bırakamayız’ dedi. Ali Ağabey vicdan yaptı. Murat Ö. ve Erhan Y. ile gidip, kızı ikna ettiler. Meskene geldiğinde çok makûs durumdaydı. Başını duvarlara vuruyordu. Z.T.’ye Elif’i hastaneye götürmesi gerektiğini söyledik. Ali Ağabey kızın başını yıkadı. Onlar evdeyken uyuşturucu içmedik. Ali Ağabey, Z.T.’den sert bir biçimde Elif’i hastaneye götürmesini istedi. O da kabul edip, ‘Evdekileri yolla. Bizi hastaneye götürmesi için bir ağabeyimi çağıracağım’ dedi. Sonrasında biz de çıkıp gittik. O haldeki bir kıza uyuşturucu verecek kadar namussuz değiliz. Hiçbir biçimde biz uyuşturucu vermedik o kıza. Konuşacak bir durumda bile değildi” diye konuştu. 

Elif’e yalnızca yardım ettiğini savunan Ali İlhan da, “Gökhan kızların geldiğini söyleyince ben de markete gidecektim. İnip karşıladım. Taksinin içinden hiç tanımadığım 2 kız indi. Bu kızlardan Elif’in durumu uygun değildi. Z.T.’ye nedenini sorduğumda bana Elif’in 4-5 gün uyumadığını, daha evvel işte uyuşturucu tabanının olduğunu anlattı. O halde olduğu için evvel Elif’in meskene gelmesini istemedim. Lakin sonra vicdan yaptım ve kabul ettim. Ablasıyla başını yıkadık. Akabinde yatırdık. 1 saat sonra falan tekrar garip hareketler yapmaya başladı. Z.T.’ye kardeşini alıp götürmesini söyledim. Hem ben hem başkaları hastaneye götürmesini söyledik. 1 saat kadar sonra bir taksi geldi. Elif’i çarşafla taksiye taşıdık. Hatta Zeynep bana, ‘Ali ağabey, senden de Baran’dan da Allah razı olsun. Kardeşimle çok ilgilendiniz, hakkını helal edin” dedi. Yalnızca düzgünlük yaptım. Yardım ettim, elimden geleni yaptım” diye konuştu.

SANIKLAR SUÇLAMALARI REDDETTİ

Tutuksuz sanık Mehmet Y. ise üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi. Mehmet Y, “2 kardeş Kemeraltı’na yanıma geldi. Daima ortalarında tartışıyorlardı. Elif ikide bir ‘Rıdvan’ın yanına gideceğim’ diyordu. Elif yeterli değildi. Bana nereye gidebileceklerini sordular, ben de konuta gidecek durumları olmadığından Gökhan abimi aradım ve onun yanına gönderdim. Sonrası hakkında bilgim yok” sözünü kullandı.

Olay günü Ali İlhan’ın konutunda bulunan Baran K. de tabirinde, “Eve geldiklerinde Elif makûs durumdaydı. Göz bebekleri üst bakıyordu. Ayıltmaya çalıştık. Z.T.’ye birkaç sefer ambulansı araması gerektiğini söyledik lakin babasından korktuğu için aramadı. Kabahatim yok” dedi.

Öbür tutuksuz sanıklar Murat Ö. ve Erhan Y. de Elif’in vefatında sorumlulukları olmadığını söyledi.

“HASTANEYE GİTTİĞİMİZDE NABZI ATMIYORDU”

Z.T.’nin kardeşi Elif’i hastaneye götürmek için aradığı Murat S. de duruşmada şahit olarak dinlendi. Murat S., “Gece Zeynep bana kız kardeşinin makus durumda olduğunu belirtip yardım istedi. Taksiye binip söylediği adrese gittim. Meskenin içine girdiğimde Elif berbat durumdaydı. Z.T. ile taksiye taşıdık. Araca bindirdiğimizde yaşıyordu. Hastaneye vardığımızda sedyeye koydum. Nabzı atmıyordu. Z.T., ailesine görünmemesi gerektiğini söyleyince oradan ayrıldık. Yarım saat sonra tekrar hastaneye geldik” dedi.

Konuşmaların akabinde heyet orta kararını açıkladı. Heyet, Ali İlhan ve Gökhan Yalur’un tutukluluk hallerinin devamına, Altun’un ise tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, Elif’in ablası Z.T. için yakalama kararı çıkarılmasına hükmedip, öbür şahitlerin dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.