Türkiye’de aldığı tıp eğitimiyle ülkesine yarar sağlayacak

Gine Bissau’da ailesinin maddi imkanları yetersiz olan lakin çocukluğundan beri yurt dışında okuma hayali kuran Mama Samba Djalo, ortaokuldayken başvurduğu Türkiye Diyanet Vakfı sayesinde lise eğitimini Türkiye’de almaya hak kazandı.

Ailesi ve 20 kardeşinden 15 yaşındayken ayrılan Djalo, Sivas Milletlerarası Anadolu İmam Hatip Lisesindeki eğitimini muvaffakiyetle tamamlayıp Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tam burslu kazandı.

Fakültenin 2. sınıf öğrencisi Djalo, AA muhabirine, babasının, Müslüman ülke olması ve imkanlarının gelişmişliğinden ötürü Avrupa’dan fazla Türkiye’yi seçmesini istediğini söyledi.

“Burada aldığım hoş eğitimle ülkeme döneceğim”

Türkiye’de eğitim almasından kendisinin de ailesinin de memnunluk duyduğunu belirten Djalo, buradaki eğitim imkanlarının ülkesine kıyasla çok daha uygun olduğunu lisana getirdi.

Doktor olduktan sonra ülkesinde muhtaçlığı bulunanlara yarar sağlamak istediğini anlatan Djalo, şöyle konuştu:

“Burada aldığım hoş eğitimle ülkeme döneceğim. Orada muhtaçlığı olan bir sürü insan var. Kanser olanlar için ülkemde pek tedavi imkanı bulunmadığı için beşerler ölüyor. Oradaki insanların âlâ eğitilmiş tabiplere katiyen çok gereksinimi var. Bunu bildiğim için de daha çok çaba gösteriyorum.”


Hedefim genel cerrah olmak

Ülkesinde sıhhat bölümünün gelişmesine katkı sağlamayı da amaçladığını vurgulayan Djalo, “Hedefim genel cerrah olmak. Zira ülkemde kanser hastalarını ameliyat etmek için hekim sayısı yetersiz. Şimdilik bu türlü düşünüyorum lakin ileride ne olacağımı ben de bilmiyorum. Ne olacağım, nerede daha başarılı olacağım, kliniğe geçtikten sonra belirli olacak.” dedi.

“Çok hoş bir memleket, eğitimli bir ülke, milleti de bilinçli”

AA’nın haberine nazaran Djalo, Türkiye’de keyifli olduğunu belirterek, “Çok hoş bir memleket, eğitimli bir ülke, milleti de şuurlu. İnsanları yardımsever. Burada kendimi hiç yabancı hissetmiyorum. Arkadaşlarım, etrafım, hocalarım, bir derdim olduğunda çok takviye oluyor. Ülkemde olmamanın farkını hissetmeyecek kadar bana dayanak çıkıyorlar.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.