Türkiye Eser İhtisas Borsasında yatırımcı sayısı 137 bini aştı

Türkiye Eser İhtisas Borsası’ndan (TÜRİB) edinilen bilgiye nazaran, borsa 26 Temmuz 2019’da süreçlerine başladı. 2019’da 5 ayda 3 milyar lira süreç hacmi ve 2,4 milyar kilogram süreç ölçüsü kaydedildi.

Borsanın 2020’de süreç hacmi yaklaşık 11,4 milyar lira ve süreç ölçüsü 7,1 milyar kilogram olarak kaydedilirken geçen yıl süreç hacmi 18,5 milyar lira ve süreç ölçüsü 6,7 milyar kilogram oldu. Bu yıl ise 26 Temmuz’a kadar 23,6 milyar lira süreç hacmi ve 4,3 milyar kilogram süreç ölçüsü hesaplandı.

İşlemlere başladıktan sonraki 3 yıllık müddette toplam süreç hacmi 56,6 milyar lira, süreç ölçüsü ise 20,7 milyar kilogram olarak gerçekleşti. 2019’da aylık ortalama süreç hacmi 613 milyon lira iken 2022 prestijiyle bu meblağ 3,8 milyar liraya ulaşarak yaklaşık 6 katına çıktı.

Borsanın Elektronik Eser Senedi (ELÜS) piyasasında çoklu fiyat daima müzayede temeline ve arz ve talebe nazaran gerçekleştirilen süreçlerin mutabakatlı olanlar dahil toplam süreçler içindeki hissesi 2019’da yüzde 3 iken bu yılın temmuz ayı prestijiyle yüzde 35’e çıkarak yaklaşık 12 kat yükseldi.

Yatırımcı sayısı 4 kat arttı

Borsada 17 tarım eserine dayalı ELÜS süreci yapılabiliyor. Toplamda 25,3 milyar lira ile en çok buğday süreç görürken bunu 22,2 milyar ile mısır ve 5,6 milyar ile arpa izledi.

Borsa faaliyete geçtiğinde yaklaşık 30 bin kayıtlı yatırımcı bulunurken bu sayı şu an 4 katın üzerinde artarak 137 bini aştı.

“Ürün ihtisas borsacılığının bölgesel merkezi olma” hedefi

TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali, eser borsacılığının temel direklerinden biri olan ve ELÜS’ün temsil ettiği eserlerin saklandığı lisanslı depo işletmelerinin sayısının 159’a yükseldiğini söyledi. Kırali, “Bu işletmeler 41 vilayet, 122 ilçe ve 226 lokasyonda hizmet vermektedir. Lisanslı depo saklama kapasitesi borsamız faaliyete geçtiğinden bu yana iki katın üzerinde artarak 8,5 milyon tona ulaşmıştır.

TÜRİB olarak tarım paydaşlarının aktif piyasa oluşumu kapsamında bir ortaya geldiği milletlerarası sisteme entegre bir süreç platformu olmak vizyonumuz çerçevesinde tarım emtiasına yönelik lisanslı depoculuğun ve eser ihtisas borsacılığının bölgesel merkezi olmak gayesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Orta ve uzun vadede tarım kesiminin vazgeçilmezi olmaya devam edecek lisanslı depoculuk ve elektronik eser senedi sisteminin küresel ve bölgesel ölçekte bilinirliği, kapsamı ve farkındalığı yaygınlaştıkça yararlarından çok daha fazla bölümün yararlanacağını düşündüklerini vurgulayan Kırali, “Tarım eserlerinin kayıt altına alınması, derin bir piyasada kolay alım satımla fiyat dalgalanmalarının azaltılması ve lisanslı depoların tedarik zincirinde inançlı liman olarak dolduracağı boşluk çerçevesinde bu alanda girişimlerimizi devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.