Türenç’ten ‘sansür yasası’na reaksiyon: Medyanın yüzde 95’i elinizde, yüzde 5’ten korkmayın

Basın Kurulu Lideri Pınar Türenç, CHP Küme Toplantısı’nda; “sosyal medya yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine reaksiyon gösterdi.

Türenç, “Baskının, korkutmanın daha da büyüyeceğini beklemek, bugünkü Türkiye’de kehanet değil. Bu yasa ile demokrasinin, basın özgürlüğünün, kişilik haklarının temelleri güçlendirilecekmiş. Biz de diyoruz ki bu maddeyle halkın haber alma hakkı gasp edilecek. Gazetecilerden korkmayın. Gazetecileri 3 yıla kadar mahpusla sınamayın, yine. Zati medyanın yüzde 95’i elinizde, o yüzde 5’ten korkmayın. Denetime almayın yüzde 5’i, bu maddeymiş üzere eforlarla. Bırakın basın, anayasal teminatı altında kalsın. Gelin yanlıştan dönelim” dedi.

Kürsüye siyah maske ile çıkan Türenç, “Bu aslında bir protesto maskesidir” dedi.

Türenç, şunları söyledi:

“Bu çok değerli sorunun farkına varmamız gerekiyor. ‘Yeni İnternet ve Toplumsal Medya Yasası’ diye sunulan, yaygın deyişiyle ‘sansür yasasının’, yani ‘susturma yasasının’ doğum sancıları ortasındayız.

HEPİNİZİN SESİ BU YASANIN İÇİNDE BOĞULACAK: AKP ve MHP’nin hazırladığı yeni yasa taslağının iptalinin kural olduğunu sizlere söylemek için geldim. Palavra ve aldatıcı haberin önlenmesinin hedeflendiği bu çalışmayla aslında halkın sesi kesilecek. ‘Basın yasası’ deniliyor, fakat hepinizin sesi bu yasanın içinde boğulacak. Halkın gerçeğe ulaşması engellenecek, bu kanunla. En büyük telaşımız ve endişemiz temizmiş üzere sunulan yasa tasarısı ile iktidara karşı eleştirel haber yayınında yasaklamalar, gözaltılar, tutuklamalarla karşı karşıya kalacağız. Yalnızca gazeteciler değil; biz alışığız Silivri’de yatmaya; fakat sizlerin de üstünde bu kılıç sallanacak.

SON DERECE MUĞLAK BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ: Biliyoruz ki muhalefetin karşı önergeleri kurullarda kabul edilmedi. Komitelerde gelişmeleri izleyen basın örgütlerinin ikazlarına da hiç yer verilmedi. Şayet bu formuyla sansür yasası Meclis’ten çıkarılırsa; dün akşam öğrendik, Cumhurbaşkanının maaşının 141 bin liraya yükseltileceğini sanki yazabilecek miyiz?

Aynı haberin içine sizlerin 4 bin 253 liralık minimum fiyatını de sanki ekleyebilecek miyiz? Bunlar kabahat mu sayılacak. bilmiyoruz. Bilmiyoruz, neyin hata olduğunu. Son derece muğlak bir durumla karşı karşıyayız. Tabiat katliamını, bayan vefatlarını; bunların artışını sanki gazeteciler yazdığı vakit, 3 yıla kadar tutsak olacaklar mı, bilmiyoruz.

BUNDAN SONRA BİZİ NEYİN BEKLEDİĞİNİ BİLMİYORUZ: Baskının, korkutmanın daha da büyüyeceğini beklemek bugünkü Türkiye’de, bu şartlarda kehanet değil. Zati on yıllardır basın, dayanılmaz bir baskı altında. Çok sayıda gazeteci tutuklandı, 12 bin gazeteci işsiz kaldı. Çok sayıda meskenin direği yıkıldı. Can verdi hepsi bu uğurda. Bundan sonra bizi neyin beklediğini, bilmiyoruz. Mahpus, alıştık. Bu yasa ile demokrasinin, basın özgürlüğünün, kişilik haklarının temelleri güçlendirilecekmiş. Biz de diyoruz ki bu kanunla halkın haber alma hakkı gasp edilecek. Sizin gerçeğe ulaşma hakkınız, anayasal hakkınız gasp edilecek.

ACELE, ÖZENSİZ HAZIRLANMIŞ MADDEDEN BİR AN EVVEL VAZGEÇİLMELİDİR: Seçim öncesi gerçeğe ulaşamayacaksınız. Basın yasası; gazeteciler tarafından, basın kurumları tarafından hazırlanır, hazırlanmalıdır. Saray elemanlarının hazırladığı bu kanunla, el çabukluğuyla demokrasiler yaşatılamaz. Yayın yasaklama kararları siyasi atanmışlara emanet edilemez. Bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz? Basın İlan Kurumu, artık siyasi yayın yasağı getirecek. Basın kartları gazetecilerin aidiyet kimliğidir. Bu kartımız elimizden alınacak, keyfi verilecek, kim verecek emin değiliz. Tez, özensiz hazırlanmış maddeden bir an evvel vazgeçilmelidir. Kamuoyunda, uzman basın kurumlarından, hukukçulardan oluşan kurumlarda bu bahsin tartışılması gerekmektedir. Baş karıştıran, yoruma açık, düzgün niyet içermeyen -bugüne kadar çok örneği var-, baskıcı, korkutucu, özgürlükleri kısıtlayan, haberi yasaklatan uğraşlardan vazgeçilmesini istiyoruz.

GAZETECİLERDEN KORKMAYIN: Ve diyoruz ki gazetecilerden korkmayın. Gazetecileri 3 yıla kadar mahpusla sınamayın, yine. Esasen medyanın yüzde 95’i elinizde, o yüzde 5’ten korkmayın. Denetime almayın yüzde 5’i, bu maddeymiş üzere eforlarla. Bırakın basın, anayasal garantisi altında kalsın. Gelin yanlıştan dönelim. Yapılacaksa seçimden sonra daima bir arada oturup öncelikle basın kurumlarının dayanağı alınarak yeni yasa hazırlansın, düzenleme yapılsın ve eğitici kanallarla halkı, internet dünyasını eğitelim. Dünyada bu bu türlü yapılmakta.

Yasama, yürütme, yargıdan sonraki dördüncü gücün üzerindeki, yani basının üzerindeki eller çekilsin. Eleştirel habere ceza vermekten vazgeçilsin. Tam bilakis bu vahim düzenlemelerin özgür kanıya indirilen darbe olduğunu lütfen unutmayın. Bu kaygı ikliminin, oto sansürü büyüteceğini yani kendi kendinizi sansürleyeceğinizi unutmayın. Özgür olamayacaksınız. Lakin şunu da söylemek istiyorum: Dehşetin ecele yararı yok. Tarihin sayfaları içinde basını cendereye sokanların akıbetini hepiniz pek güzel biliyorsunuz. Bu ulu çatı altında sizlerden tüm basın ismine bu gerçeği hatırlatmayı bir misyon biliyorum. Ve biliyoruz ki ‘bizim yolumuz yoldur, yolumuza devam’ diyorsanız; pekala, Bu da geçer ya hu.”

GAZETECİLER SİYAH MASKE TAKTI

Medya Dayanışma Kümesi içindeki basın meslek örgütlerinin temsilcileri ve parlamento muhabirleri, CHP Küme Toplantısı’nı; “sosyal medya düzenlemesine” karşı siyah maske takarak takip etti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, toplumsal medya hesabında; “Meclis kümelerinde siyah maskelerimizle eylemdeyiz. Anayasaya ters bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Susturma, korkutma, hapsetme maddesine hayır. Sansür Maddesine Hayır” paylaşımı yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.