Son Dakika: Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert ileti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Suriye’ye operasyon yapılacağının sinyalini vererek, “Gereğini yapmamız lazım.” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusunu pahalandıran Çavuşoğlu, “Beklentilerimizi karşılamak için irade koyarlarsa çalışma yaparız. Bir an evvel üye olmak istiyorlarsa adımları atacaklar” sözlerini kullandı.

‘KİMSENİN HAKKINDA GÖZÜMÜZ YOK’

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hakça paylaşımdan yana olduklarını tabir ederek, “Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür” sözlerini kullandı.

Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik” dedi. İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanının Türkiye’ye geleceğini söyledi.

YUNANİSTAN VE ABD’YE REAKSİYON

Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına da reaksiyon gösteren Çavuşoğlu, “Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD’nin istikrar siyasetinde sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık” dedi.

ABD’nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, “30 kilometreyi terörden temizleme kelamını tutmadın, o vakit temizle” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.