Semtin bayanları Hanımeli Konağı’nda

Bayanlar hem toplumsallaşmak hem de boş vakitlerinde kendilerini geliştirmek ister. İşte Güngören Belediyesi tarafından faaliyete geçen Hanımeli Konağı bu manada bayanların adeta ikinci meskenleri. Yalnızca bayanların kullanımına açık olan tesiste, üstelik yalnızca bayan çalışanlar çalışıyor. Haftanın yedi günü 10.00-21.00 saatleri ortasında hizmet veren bu tesis; fotoğrafçılıktan resime, müzikten pastacılık kurslarına ve yöresel tatlar atölyelerine kadar bayanlara birçok atölye ve kurs imkânı sunuyor ve bayanların gerek sosyo-ekonomik gerekse sanatsal hayatına katkıda bulunuyor. Üstelik tesiste spor salonu, çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları üzere birçok alanda yer alıyor. Ayrıyeten geniş yeşil alanı ile bayanların yürüyüş yapabileceği ve dinlenme alanı olarak kullanabileceği büyük bir yeşil alana da sahip.

Kadınlara toplumsallaşma ve hayat uzunluğu tahsile devam edebilme imkânı sunmanın yanı sıra, annelere de rahatça kurslarını alırken ya da spor aktivitelerini yaparken çocukları sıkılmasın diye özel oyun sınıfları tasarlanmış. Hanımeli Konağı bahçesi, piknik alanı, spor salonu, toplantı salonu ve sanat atölyeleriyle Güngörenli bayanlara adeta özel yeni hayat alanı oluşturuyor diyebiliriz. Biz de bu kapsamda Hanımeli Konağı’nı ziyaret edip idari sorumlularla, eğitmenlerle ve kursiyerlerle konuştuk.

FARKLI LEZZETLER FARKLI TATLAR ÖĞRENİYORUZ

Hamide Baş, Ev hanımı olan Baş, aşçılık atölyesindeki kursiyerlerden biri. Aşçılık atölyesine başlamadan evvel meskende sıkıldığını söyleyen Baş, hem hobi olsun diye hem de yemek alanında kendini geliştirip çocuklarına farklı lezzetler sunmak için başlamış. Aşçılık atölyesinde bilgilerinin tazelendiğini söyleyen Baş, “Burada yeni şeyler öğreniyoruz ve farklı lezzetler deniyoruz. Meskende çocuklarım farklı lezzetler tatmak istediğinde burada öğrendiğim lezzetleri konutta çocuklarıma yapıyorum. Ailem farklı lezzetlere açık ve yaptığımda tekrardan istiyorlar” diyor. “Atölye sayesinde hakikat bildiğim yanlışlar oldu” diyen Baş, “Ben Sinopluyum. Bizim memlekette hamur işi çok. Hamur işini de yemekleri de annelerimizden gördüğümüz üzere yapardık. Artık ise hocamızdan püf noktalarını öğreniyoruz” diyor.

KENDİ İŞİNİN SAHİBİ KADINLAR

Meryem Kübra Kahraman, Hanımeli Konağı İdari Sorumlusu. Hanımeli Konağı’nın Güngören’de yaşayan bayanlara ilişkin bir konak olduğunu belirtiyor ve konakta; spor, el sanatları, ferdî gelişim kursları, müzik, fotoğraf kursları, mutfak ve sanat atölyesiyle birlikte yaklaşık 30 branşa yakın kurs açtıklarını söylüyor. Konak paklık görevlisinden danışmanına, öğretmeninden öğrencisine, idarecisinden tüm yetkililere kadar bayanlar tarafından yönetiliyor. Konakta atölyeler haricinde de tesisin bahçesinde etkinlikler yaptıklarını lisana getiren Kahraman, “Anne- çocuk etkinliklerimiz oluyor. Cup-cake süsleme aktifliği üzere. Büsbütün kursiyer bayanlarımızın burada öğrendiği ve yaptığı şeyleri aktifliğe dönüştürüyoruz” diyor. Atölyeler ve kurslar sayesinde birçok bayanın kendisine iş imkânı sağladığını da söyleyen Kahraman, “Atölyelerimizden bir kursiyerimiz, giysi atölyesinde öğrendikleriyle anne-çocuk kombinleri dikerek Instagram’dan hesap açıp satışını yapıyor” diyor.

KANSER TEDAVİSİ GÖREN KURSİYERLERİMİZ İÇİN TERAPİ GİBİ

Gülbahar Şahin Yıldırım. Hanımeli Konağı İdari Sorumlu Yardımcısı. Hanımeli Konağı’nın açılalı şimdi dört ay olmasına karşın altı bine yakın bayan ve üç bine yakın da çocuk kursiyere hizmet verdiklerini lisana getiriyor ve süreklilik halinde de her geçen kurslara ve atölyelere ilginin arttığını söylüyor. Bahçelerimizde söyleşilerimiz oluyor” diyen Yıldırım, geçtiğimiz günlerde İncesaz eşliğinde piknik yaptıklarını söylüyor. Kanser tedavisi gören ve kendini ruhen daralmış hisseden kursiyerlerinin de olduğunu söyleyen Yıldırım, “Burası onlar için terapi üzere. Çok keyifli ayrılıyorlar” diyor ve bilhassa kanser hastalarının çok zevk aldığını, kendilerini farklı bir alanla

meşgul edip uygun hissettiklerini söylüyor.

HEM TEORİK HEM DE UYGULAMALI EĞİTİMLER

Usta öğretici Hanife Başhan. Hanımeli Konağı’nda aşçılık eğitimi veriyor. Başhan, gelen kursiyerler“Derslerde birinci anlatımla birlikte sunuma kadar eksikliklerini gördüler ve yanlış bildiği noksanlıklarını tamamladılar” diyor. “Bir böreği yaparken hamurun ne kadar dinlenmesi gerektiğini bilmeyen birtakım konut hanımlarımız vardı. Mesela sebzeyi nereye kadar kullanmalı, püf noktalarını nerede uygulamaları gerektiğini gördüler” diyor. Başhan, aşçılıkla ilgili teorik olarak verdiği eğitimlerde servis düzenlemesine kadar, hatta kalori hesaplamaları, gramaj hesaplamalarına kadar besinle alakalı her şeyi gösteriyor. Bunların yanı sıra günlük workshoplar formunda de uygulamalı eğitimler de veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.