Sağlık Bakanlığı Aşı Kartı Nasıl Çıkartılır?

Sağlık Bakanlığı, HES uygulaması üzerinden aşılarını olanlara ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ oluşturmasına imkan tanıdı. Peki, Sağlık Bakanlığı aşı kartı nasıl çıkartılır?

Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üzerinden yeni bir döneme start verdi. İki doz aşı olmuş kişilere e- Nabız’ın ardından HES uygulaması üzerinden de ‘aşı kimliği’ oluşturma hakkı tanındı.

AŞI KARTI NASIL ÇIKARILIR?

HES uygulamasına giriş yapıldıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümü üzerinden tanımlanması gerekiyor.

Ardından “Pasaportlarım” sekmesine gelerek ekle tuşu seçilip pasaport numarası girilmesi gerekiyor. Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçilir.

Gelen ekran üzerinde “Aşı kartlarımı” tıkladıktan sonra ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” seçeneği tıklanılır. Bu işlemin ardından da aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa gerekli seçim yapılarak devam edilecek.

Eğer seçim yapmadan işleme devam edilir ise kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyor ise “Hesabım” bölümü üzerinden tanımlama yapabilecek.

Daha önce tanımlanmış olan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya gelinecek. Ekranda çıkan pasaport numarası işaretlenip devam edilir ise kimlik kartı kısa süre içerisinde oluşturulacak.

NE KADAR AŞI YAPILDI?

Sağlık Bakanlığı’nın “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, 10 Mayıs saat 23.31 itibari ile uygulanan birinci doz aşı sayısı 14 milyon 652 bin 745, ikinci doz aşı sayısı ise 10 milyon 497 bin 649 oldu, böylece toplam doz miktarı 25 milyon 150 bin 394’e yükselmiş durumda.

Birinci ve ikinci doz aşılamaların toplam sayısı İstanbul’da 4 milyon 139 bin 415, Ankara’da 2 milyon 30 bin 621, İzmir’de ise 1 milyon 715 bin 905 doz olarak kayıtlarda yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, 3-10 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 79 bin 186 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldığını bildirdi.

GÜVENLİ TURİZM LOGOSU NEDİR?

Bakanlık tarafından oluşturulan, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği“nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor),adı ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi kişisel bilgilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yaz hayata geçirmiş olduğu güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir