Rusya’dan ‘Soçi görüşmesi’ bildirisi: NATO’da tasalara yol açtı

Rus Senatör Aleksey Puşkov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in 5 Ağustos’ta Soçi‘de bir ortaya gelmesine ait dikkat cazip değerlendirmelerde bulundu.

Aleksey Puşkov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin’in Soçi’de bir ortaya gelmesinin NATO‘da “büyük kaygıya yol açtığını” öne sürdü.

Puşkov, Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından sonra dünya sahnesinde ortaya çıkan durumu “önemli ölçüde değiştirdiğini” sav etti.

Puşkov, “Birincisi, bir NATO ülkesi önderinin Rusya’yı ziyareti, Batı’nın Rusya’yı tecrit etme stratejisini baltalıyor. Bu tıp bir tecride yalnızca Çin , Hindistan yahut Arjantin tarafından değil, tıpkı vakitte Batı ittifakının değerli bir üyesi tarafından da karşı çıkılıyorsa, bunun manası şudur: Batı tecrit siyasetinde başarısız oldu ve tüm siyaset dünyası bunu görüyor” dedi.

‘TÜRKİYE İLE RUSYA’NIN ÇIKARLARI ÖRTÜŞÜYOR’

Alexey Puşkov, iki başkan ortasındaki görüşmelerde “yaptırım siyasetini patlatan” çok kıymetli mutabakatlara varıldığını söyledi.

Puşkov, Soçi görüşmesine değinerek, “Müzakereler iki alanda değerlendirilmelidir; birincisi ticaret ve iktisat alanında. Ulusal para ünitelerine geçiş, Mir ödeme sisteminin tanınması üzere… İkincisi ise Türkiye’nin uzun vadeli çıkarları. Türkiye’nin olduğu üzere Rusya’nın da uzun vadeli çıkarları Türkiye ile örtüşüyor” diye konuştu.

Puşkov ayrıyeten, “Soçi’deki toplantı, iki başkanın bu temelde iş birliğini önemli formda genişletme niyetinde olduğunu gösterdi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.