Polen Alerjisinden Dolayı Bahar Aylarını Hapşırarak Geçiren Kişilerin Derdine Derman Olacak Yöntemler

Bahar alerjisi ilkbahar ve yaz aylarında birçok kişiyi rahatsız eden bir hastalık. Polenler havada gezinmeye başladığı zaman siz de hapşırmaya başlıyorsanız sizin de bahar alerjiniz olabilir. Peki bahar alerjisinin belirtileri nelerdir? Bahar alerjisine ne iyi gelir? Sizler için araştırdık!

Alerji nedir sorusu ile başlayacak olursak…

Alerji zararsız maddelere karşı kişilerin vücutlarının verdiği aşırı tepki sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Verilen bu aşırı tepki bazen tüm vücudu etkilerken bazen de vücudun belirli bölgelerini etkisi altına alır.

Bahar alerjisi de bahar mevsimleri geldiğinde havada uçuşan polenlerden meydana gelen bir alerji türüdür.

Bahar alerjisine her ne kadar bahar aylarında rastlansa da aslında birçok mevsimde bu alerji ortaya çıkabiliyor. Örneğin Şubat ve Mayıs aylarında başlayan bahar alerjisi neredeyse sonbahara kadar kişileri rahatsız etmeye devam edebiliyor.

Her hastalığın olduğu gibi bahar alerjisinin de bazı belirtileri bulunur.

Bahar alerjisinin en yaygın belirtileri arasında ise hapşırık ve burun tıkanıklığı bulunur. Bunlar en temel belirtiler olsa da bahar alerjisinin pek çok belirtisi vardır.

Polen alerjisi olarak da bilinen bahar alerjisinin belirtileri ise şu şekildedir;

 • Burun ve göz kaşıntısı

 • Burun tıkanıklığı

 • Hapşırık

 • Öksürük

 • Baş ağrısı

 • Sinüslerde tıkanıklık

 • Damak ve gırtlak bölgelerinde kaşıntısı

Peki bizi hapşırık nöbetlerine sokan bu alerjiden nasıl korunuruz?

Polen alerjisinden korunabilmenin temel yolu elbette polenlerden uzak durmaktır. Tabii bir de hangi polen türüne alerjiniz olduğunu bilmeniz gerekir. Bunu öğrenmenin en sağlıklı yolu ise alerji testi yaptırmaktır.

Polen mevsimi başladığında ağzınızdan nefes almamaya özen göstermek de bahar alerjisinden korunmanın yollarından biridir.

Bahar alerjisinden en çok gözleriniz etkileniyorsa dışarı çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanmalı ve gözlerinizi korumalısınız. Aynı zamanda dışarıdan eve geldiğinizde ellerinizi ve yüzünüzü bol su ile yıkamak da alerjiden korunmanıza yardımcı olabilir.

Bahar alerjisinin kesin çözümü olan bir tedavi yöntemi yoktur.

Ancak sigara dumanı bulunan ve tozlu ortamlara girmemek ya da polenin en sık görüldüğü sabah vakitlerinde dışarı çıkmamak bahar alerjisinden korunmanızı sağlar.

Polen alerjisine ne iyi gelir?

İlaçların yanı sıra bahar alerjisinin semptomlarını azaltmak için evde uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri bulunur. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir; 

 • Burun akıntısını tuzlu su karışımı ile temizlemek

 • Yıkanan kıyafetleri iç ortamda kurutmak

 • Klima kullanmamak

 • Hava filtresi veya nem cihazı kullanmak

Bahar alerjisinin belirtilerini hafifletmek için tüm bu önerilerin dışında kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri de bulunur.

Örneğin kuarsetin olarak bilinen bileşik bahar alerjisine iyi gelir ve bu bileşik soğan, elma, turunçgil gibi meyve sebzelerin içeriğinde yer alır.

Nane çayı ferahlatıcı etkisi sayesinde bahar alerjisine iyi gelen doğal yöntemlerden bir başkasıdır.

Aynı zamanda yeşil çay da vücudu zararlı maddelere karşı koruyarak bahar alerjisinin neden olduğu yorgunluğa iyi gelir.

Bahar alerjisinin en rahatsız edici özelliklerinden bir tanesi de kişilerin genizlerinde biriken polenlerdir.

Genizde biriken bu polenler için size yardımcı olabilecek bir başka çözüm tuzlu sudur. Burun yıkama kabı gibi ürünler ile burnunuza çekeceğiniz tuzlu su alerjinin semptomlarınızı azaltmanızı sağlar.

Tüm bu yöntemler bahar alerjisinin belirtilerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Ancak…

Alerjinin neden olduğu problemlere çözüm üretmek için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalı ve gerektiği durumlarda ilaç kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir