PKK/PYD öncülüğündeki Suriye Kuzey ve Doğu Özerk İdaresi Türkiye’yi Avrupa’ya şikayet etti

Suriye Kuzey ve Doğu Özerk Yönetimi’nin Avrupa temsilcisi PKK’lı Abdülkerim Ömer, dün Strasbourg’da Avrupalı milletvekillerine, Türkiye’nin Suriye’de artan operasyonlarının IŞİD’le uğraşa ziyan verdiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu’ndaki “Kürtlerin Dostları” isimli oluşumun üyeleriyle görüşen Ömer, “Türkiye’nin, omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik operasyonlarını büyük tehdit olarak gördüklerini” Avrupalı yetkililere aktardığını söz etti.

TÜRKİYE’YE KARŞI TAKVİYE İSTEDİ

Avrupa’dan, Suriye’deki kürt kümelerine dayanağın arttırmalarını isteyen Ömer tıpkı vakitte Türkiye’nin bölgede demografiyi değiştirmeye çalıştığını sav etti. Abdülkerim Ömer, Avrupa Parlamentosu üyeleri Francois Alfonsi ve Andreas Schider’le düzenlediği basın toplantısında da Türkiye aksisi açıklamalarını sürdürerek Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenleme hazırlıklarını “tehdit” olarak niteledi.

SURİYE’NİN KUZEYİNDE HAVA ALANI İHA’LARA KAPATILMALI

Ömer, basın toplantısında skandal bir teklifte bulunarak Suriye’nin kuzeyinde hava alanının Türkiye’nin insansız hava araçlarına kapatılması gerektiğini savundu. Ömer, Türkiye’nin Suriye’deki varlığıyla ilgili memleketler arası reaksiyon oluşturmak maksadıyla Avrupa’da görüşmeleri ve teşebbüsleri sürdüreceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.