Maden emekçisinden düşük maliyetli yer altı yükleyicisi

Zonguldak’ta ortaokul mezunu maden personeli Gökhan Eroğlu, metrelerce derinlikte yükleme yapabilecek yer altı yükleyicisi geliştirdi. 

Beş ton yük taşıma kapasitesine sahip 4 çekişli traktör ile başka yaptığı tarım araçları nedeniyle ‘Yerli Elon Musk’ olarak tanınan Gökhan Eroğlu, maden ocakları için yer altı yükleyicisi geliştirdi.

Eroğlu, ‘Gök-Türk Han 2’ ismini verdiği yer altı yükleyicisini 250 bin TL’ye mal etti.

Eroğlu, özel maden ocağı sahibi Erdinç Kargidan’ın hem maddi hem manevi takviyesi ile yer altı yükleyicisini 2 yıl içinde tamamladığını söyledi.

‘KAĞIT ÜZERİNDE MİLİMETRESİNE KADAR ÇİZDİM’

Yer altındaki zorluk ve tehlikeleri bildiği için kelam konusu projeye giriştiğini anlatan Gökhan Eroğlu, “Kağıt üzerinde milimetresine kadar çizdim. İş insanı Erdinç Kargidan, bu bahiste bana dayanak oldu. Bu makine; çalışma alanı en alçak yerde dahi üretimde, hazırlıkta rahatlıkla kullanılabilir. Makinemiz, 80 santim genişliğindeki, 135 santim yüksekliğindeki, her yerden rahat bir halde geçebilmekte. Makinemiz hem ray üzerinde hem ray olmayan yerde kendi kendini götürebilen, sağa-sola rahatça dönebilen 6 metreden geriye yükleme yapabiliyor” dedi.

Tasarladığı yer altı yükleyicisinde 7,5 kilovatlık elektrikle çalışan motor kullanan Eroğlu, “İnsan yorulmayacak, üretim artacak. Üretim kazanacak. Üretim olmayan yerde emekçi de olmaz. Bu makine, 3-4 adamın yapabileceği işi tek başına yapmış olacak” diye konuştu.

‘RİSKLİ BÖLGEYE İNSAN GÖNDERMEYECEĞİZ’

Hem iş kazalarını azaltacak hem de üretim kapasitesini artıracak makineler yapmaya devam edeceğini söyleyen Eroğlu, ‘Gök-Türk Han 2’ ismini verdiğini yer altı yükleyicisini daha da geliştireceğini söyledi.

Yer altı yükleyicisine kamera sistemi kurmayı planladığını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

*İkinci plan olarak bunun uzaktan kumandalı modelini yapacağız. Riskli bölgeye insan göndermeyeceğiz. 10-20 metre geriden, makinenin kendisi, riskli bölgede kumanda metodu ile çalışacak. 250 bin TL’ye mal oldu.

*Çoğu materyalini buradaki geri dönüşüm gereçlerinden kullandık. Geri kalanı sıfır gereç.

Tasarladığı yer altı yükleyicisinin piyasa bedelinin 1-2 milyon TL olduğunu söz eden Eroğlu, “Üzerinde ex-proof motor var; büsbütün maden standartlarına uyumlu antigrizu motorumuz var. Birden fazla gerecin projesini yaptığım için bir firmada lazer yolu ile kestirdik. Bana burada yalnızca montajı kaldı. Ufak tefek kaynak işleri vardı. Bir de bu kadar portatif ve bu hedefle çalışacak bir makine yok. Madenlerle alakalı 3 projem daha var. Bir tanesi dar ve alçak alanlarda gidebilecek bir lokomotif” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.