Lübnan’dan İsrail’e ikaz: İhlallere müsaade vermeyeceğiz

Lübnan Savunma Bakanı Maurice Selim, İngiltere merkezli Energean şirketine ilişkin bir sondaj gemisinin, Lübnan ile İsrail ortasındaki ihtilaflı deniz alanında Tel Aviv idaresi ismine doğal gaz çıkarmak için bölgeye gelmesi üzerine yazılı açıklama yaptı.

Maurice Selim, İsrail‘in ihtilaflı bölgedeki faaliyetlerinin, Lübnan’a yönelik bir provokasyon ve ülkenin güneyindeki istikrar halinin açıkça tehdit edilmesi manasına geldiğini belirtti.

Selim, İsrail’in Lübnan hududunda “oldubitti” peşinde koştuğunu ve böylelikle ABD‘nin orta buluculuk misyonunu üstlendiği deniz hudut müzakerelerinin yine başlaması için yürütülen çalışmaları akamete uğrattığını lisana getirdi.

Selim ayrıyeten, Lübnan’ın güneyinde bölgedeki istikrarı da etkileyecek bir güvenlik probleminin yaşanmaması için BM ve memleketler arası topluma harekete geçme daveti yaptı.

LÜBNAN-İSRAİL DENİZ HUDUDU UYUŞMAZLIĞI

Lübnan ile İsrail ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor. Lübnan müzakere heyeti ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometre olduğunu söylüyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak tez ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı hudut bölgesinde yer aldığını sav ediyor. İsrail ayrıyeten, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan’ın kara hududunda da Şeba Çiftlikleri ile öteki kimi bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

Ekim 2020’de Lübnan ile İsrail ortasında ABD orta buluculuğu ile Birleşmiş Milletler (BM) nezaretinde dolaylı müzakereler başlamış ve bunların sonuncusu Mayıs 2021’de düzenlenmişti. O tarihten bu yana yeni bir müzakere gerçekleşmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.