Kudüs’te Kurban Bayramı hazırlığı

Son yıllarda artan işgalci fanatik Musevilerin taşkınlıkları, işgal belediyesinin yıkım kararı verdiği 24 bin konut ve işyerinin her an yıkılma ihtimali, artan Mescid-i Aksâ atakları ve global ekonomik krizin toplumsal hayata tesirleriyle birlikte birçok problemle uğraş eden Kudüslü Müslümanlar, bu güç kurallarda kurban bayramına hazırlanıyorlar.

Kısıtlı geçim kaynakları yüzünden, yoksulluğun daha çok arttığı Kudüs’te kurban pazarlarındaki hareketliliğin de azaldığı gözlemleniyor. Bütün bu aksilikleri görerek Kudüslü Müslümanlar için çalışma yapacak olan yardım dernekleri de hazırlıklarını tamamladılar. Mirasımız Derneği de her yıl olduğu üzere bu yıl da Türkiye’deki hayırseverlerin kurbanlarını gereksinim sahibi Kudüslülere ulaştırmak için çalışmalarını tamamladı.

Mirasımız Derneği’nden yapılan açıklamada, vekâlet yoluyla kurban kestirmek isteyen hayırseverlerin kurban paylarını, gereksinim sahibi Kudüslü Müslümanlara ulaştıracakları belirtildi.

İşgal altındaki Kudüs’te, global ekonomik krizin de tesiri ile ticaretin durma noktasına geldiği, Müslüman esnafın faturalarını dahi ödeyemediği belirtilen açıklamada, artan ekonomik yükün canlı hayvan pazarını da etkilediği bu sebeple Kudüs’te bir kurban pay bedelinin 425 Euro olarak belirlendiği söz edildi.

Mirasımız Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Aralıksız olarak 15 yıldır Türkiye’den bağışçılarımızın dayanaklarıyla Kudüs ve civarında yaşayan muhtaçlık sahibi binlerce Kudüslü ailenin gönlüne dokunup muhtaçlıklarını gidererek yalnız olmadıklarını hissettirmenin çabasında olduk. Yıl içinde periyodik olarak kumanya yardımı, her ay yüzlerce yetime nakdi dayanak, muhtaçlık sahibi ailelere birebir ve nakdi yardımlar, onarım çalışmaları, zeytin ağacı dikim çalışması üzere faaliyetleri yürütürken, bir yandan da ekonomik darboğaz içinde kapanmanın eşiğine gelen Kudüslü Müslümanların % 80’inin tedavi gördüğü tam teşekküllü Makasıd Vakıf Hastanesi’nin ilaç ve tıbbi gereksinim materyallerinin temini için çalışıyoruz. Kurban bayramında da Türkiye’den hayırseverlerin Kurban Pay emanetlerini Kudüslü Müslümanlara ulaştırmak için köprü olacağız. Her Kurban bayramı öncesi olduğu üzere bu yıl da, Kudüs’te bulunan grubumuzun uğraşlarıyla, kurbanlıklarımızı Müslüman besicilerden temin ettik. Gönüllülerimizin bağışladığı kurban paylarının bölümlerini, hijyenik ortama sahip kesimhanemizde İslami hassasiyetleri gözeterek büyük bir titizlikle gerçekleştirecek, kurban hisselerini muhtaçlık sahibi Kudüslü kardeşlerimize ulaştıracağız. Kurban kesim süreçleri tamamlandığında ise pay sahiplerinin görüntülerini da anlık olarak bağışçılarımızın telefonlarına ileteceğiz. Dernek olarak her bayram olduğu üzere bu bayram da Kudüslü gereksinim sahibi ve yetim çocukları bayramlık ve bayram harçlıklarıyla sevindirmeye devam edeceğiz.”

2008 yılından beri Kudüs ve civarında bulunan Osmanlı’dan kalma tarihi ve kültürel mirasın ihyası ve korunması konusunda çalışma yapan Mirasımız, bugüne kadar onlarca Osmanlı yapıtı cami ve konutun onarımını gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.