Japonya’da taban fiyata rekor artırım teklifi

Artan enflasyon Japonya’da da fiyatları eritirken hükümet rekor taban fiyat artırımının büyümeye olumlu bir katkı sunacağını düşünüyor.

Japonya artan ömür maliyetleriyle başa çıkmaya çalışırken hükümet düşük gelirli hanelere takviye maksadıyla taban fiyatı rekor seviyede artırmaya hazırlanıyor.

Japonya Çalışma Bakanlığı’na nazaran müşavere şurası ortalama saatlik minimum fiyatta 31 yen (yaklaşık 4,25 TL) ya da yüzde 3,3’lük bir artış önerdi. Bloomberg’in haberine nazaran saatlik ortalama taban fiyat halihazırda 930 yen (yaklaşık 127 TL) seviyesinde.

Reuters’ın bildirdiğine nazaran kelam konusu teklif her yıl işletme idareleri, sendika temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan geniş bir komite tarafından hazırlanıyor.

Japonya’da besin hariç tüketici enflasyonu haziranda yüzde 2,2 ile Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik amacının üzerinde yer almıştı.

Öte yandan Japonya’da enflasyon seviyesi hâlâ dünya genelinin çok altında bulunuyor.

2002’DEN BU YANA REKOR

Eğer teklif hayata geçirilirse hükümetin saatlik fiyatı kriter olarak kullanmaya başladığı 2002’den bu yana hem ölçü hem de yüzde açısından rekor bir artış kaydedilecek.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida servetin daha adil bir biçimde dağıtılmasını isterken maaş artışlarını büyümeyi harekete geçiren kilit bir faktör olarak görüyor.

Pandeminin damgasını vurduğu 2020 mali yılı dışında, yakın vakitte bir suikastte öldürülen eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ekonomik programı kapsamında minimum fiyat 2013 mali yılından bu yana en az yüzde 2 seviyesinde arttı.

Japonya Kabinesi Baş Sekreter Yardımcısı Seiji Kihara konseyin kararından evvel pazartesi gazetecilere verdiği demeçte, “Asgari fiyatın yükseltilmesi halka yatırım açısından değerli. Umarım yeni kapitalizm çağına uygun bir süratte artar” demişti.

ÜCRET ARTIŞ SURATI YÜZDE 3’ÜN ALTINDA

Asgari fiyata ek olarak öbür tedbirler emekçilerin maaşlarında ölçülü bir artış olduğunu gösteriyor. Lakin genel olarak fiyat artış suratı yüzde 3’ün altına.

Sendikaların en büyük çatı örgütü Rengo’ya nazaran, Japonya’daki yaklaşık 4 bin 900 sendika bu yılki fiyat görüşmelerinde aylık ortalama fiyatta yüzde 2,07’lik bir artış sağladı. Abe’nin misyon mühleti boyunca en fazla 2015’te yüzde 2,2’lik bir kar elde edilmişti.

Ancak Japonya Çalışma Bakanlığı’na nazaran sendikalaşma oranı 2021’de yüzde 16,9 olduğu için ülkedeki birden fazla personel sendikalar tarafından temsil edilmiyor.

ENFLASYON FİYATLARI ERİTİYOR

Tüm personeller için toplam nakdi yarar bir yıl öncesine nazaran mayısta yalnızca yüzde 1 artarken enflasyona nazaran düzeltilmiş gerçek fiyatlar yüzde 1,8 düştü. Bu da enflasyonun Japon halkının alım gücünü aşındırdığı manasına geliyor.

Japonya’nın başşehri Tokyo’da bulunan NLI Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli ekonomist olan Tsuyoshi Ueno minimum fiyattaki artışların hane halkına yardımcı olduğunu lakin bunun şirketler açısından daha yüksek bir maliyet manasına geldiğini söyledi.

Ekonomist şirketler üretkenliklerini artırmadığı sürece taban fiyat artırımının yarı vakitli çalışanların saatlerinde kesintilere yol açabileceğini ve olumlu bir ekonomik büyümeyi beraberinde getirmeyebileceğini söyledi.

‘ÖNEMLİ OLAN SÜRDÜRÜLEBİLİR ARTIŞ SAĞLAMAK’

SMBC Nikko Securities’in baş piyasa ekonomisti Yoshimasa Maruyama da, “Yüzde 2’nin üzerindeki çekirdek enflasyon ve Japonya’nın büyüme potansiyelinin yüzde 1 civarında olduğu göz önüne alındığında taban fiyat artışlarının suratı makul” dedi.

Maruyama, “Önemli olan, fiyatlarda tek seferlik bir atılım yapmak yerine sürdürülebilir bir halde yükseltmektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.