İtalya’da içinde Türklerin de olduğu helikopter kayboldu! Kimlikleri aşikâr oldu

İtalyan ANSA ajansının haberinde, sabah saatlerinde Lucca kentine bağlı Capannori Tassignano Havaalanı’ndan havalanan Agusta Koala “AW119” tipi bir helikopterin radardan kaybolduğu belirtildi.

ARALARINDA TÜRKLER DE VAR

Helikopteri arama çalışmalarının Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin hudut kesitinde sürdüğü tabir edildi. Haberde, helikopterde 6 yabancı, 1 İtalyan pilot bulunduğu, yabancılardan 4’ünün Türk, 2’sinin de Lübnanlı olabileceği kaydedildi.

Yerel halkın verdiği bilgiye nazaran, hava şartlarının olumsuz olduğu da aktarıldı.

FABRİKAYA MÜŞTERİ GÖTÜRÜYORDU

Helikopterin hijyen ve konut paklık eserleri üreticisi “Roto Cart” isimli bir firmanın müşterilerini fabrikaya taşıma hizmeti verdiği basına yansıyan haberler ortasında yer aldı.

“HELİKOPTERİN DÜŞTÜĞÜNE EMİNİZ”

Firmanın yöneticisi Giuliano Gelain, ANSA’ya yaptığı açıklamada, helikopterin düşmediğine emin olduklarını zira helikopterde buna yönelik sinyal verici bulunduğunu fakat bu türlü bir sinyalin hiç gelmediğini lisana getirdi.

Gelain, kelam konusu helikopterin günde 2 defa tesislere müşterileri getirip götürdüğünü belirtti.

TÜRKLER ECZACIBAŞI ÇALIŞANI

Eczacıbaşı Holding’ten yapılan yazılı açıklamada, “Eczacıbaşı Tüketim Eserleri kuruluşumuzdan dört arkadaşımızın, Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya’da bir paklık kağıdı üretim tesisine gitmek üzere bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır. talyan pilot ile birlikte içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Lucca’dan Treviso’ya gitmek üzere havalandığı, lakin Modena civarında radardan kaybolduğu öğrenilmiştir. İtalyan makamları tarafından, kaybolan helikopterin arama çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir. Olayın duyulmasının akabinde, başta Dışişleri Bakanlığımız ve İtalya’da vazife yapan diplomatlarımız olmak üzere, İtalya’daki ilgili resmi ve sivil otoriteler ile temasa geçilerek, Türkiye ve İtalya’daki gruplarımız tarafından husus yakından takip edilmektedir. En kısa vakitte güzel haber almak dileği ve umuduyla kamuoyunun bilgilerine sunarız” denildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İtalya’da 4 Türk’ün bulunduğu kaybolan helikoptere ait yazılı açıklama yaptı.

“İtalya’nın Lucca kentinden havalanan ve içinde dört vatandaşımızın da bulunduğu bir helikopter ile dün radar teması kesilmiştir. İtalyan uzman gruplarının helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca, İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata biran evvel sağ salim ulaşılmasıdır. Kamuoyumuz gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.”

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.