İstanbul’da 38 yaşındaki bayan, kalan tek yumurtasıyla anne oldu

İstanbul’da 2019 yılında dünyaevine giren Birgül- Davut çifti, doğal yollarla bebek sahibi olmak isterken hayal kırıklığına uğradı.

Elde edlen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Erden, kayıplarının akabinde doktora başvurdu.

38 yaşındaki Birgül Erden, menopoza girmek üzere olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu yaşayan çift tek deva olan tüp bebek tedavisine başladı.

Son kalan tek yumurta ile bir adet embriyo elde edildi ve transferin akabinde Erden çiftine müjdeli haber verildi.

“Asla çocuğum olmaz diye düşünüyordum”

Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e kavuşan anne Birgül Erden, “Menopoza girmek üzere olduğumu öğrendiğimde asla çocuğum olmaz diye düşündüm. Etrafımda gebe olan bayanları görünce saatlerce ağlıyordum. Çok şükür ki tek kalan yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim son talihimizdi. Annelik çok hoş bir hismiş. Dilerim ki isteyen herkes bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

Tek yumurtadan embriyo elde edildi

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını çalan çift muayene edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına nazaran vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisinde başlandı.

Kişiye özel uygulanan tedavi yaklaşımıyla son kalan tek yumurta ile bir adet embriyo elde edildi. Transferin akabinde hamilelik haberini alan çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı.

“Aygüneş konutumuza güneş üzere doğdu”

Anne Birgül Erden, “Menopoza girmek üzere olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum olmayacak fikrine kendimi alıştırdım. Tek yumurtam ile son bahtımızı kıymetlendirmiş olduk. Sanki tekrar düşük yapar mıyım diye endişelendim lakin hekimimiz tüm süreç boyunca yanımızdaydı ve çok sağlıklı bir hamilelik geçirdim. Çok şükür sonunda da kızımıza sıhhatle kavuştuk. Aygüneş konutumuza güneş üzere doğdu. Annelik mükemmel bir duyguymuş” diyerek memnunluğunu lisana getirdi.

Prof. Dr. Remzi Abalı, uygulanan tedaviye dair ayrıntıları şu sözlerle aktardı:

İlk denememizde müspet sonuca ulaştık”

“İki kere yaşadığı düşük, ileri yaş ve azalmış yumurta rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle ayrıntılı bir kıymetlendirme yaptık. Yumurta kalitesini artırmak için gerçek beslenme, kaliteli uyku ve sağlıklı hayat biçimi tekliflerini sunduk. Akabinde vakit kaybetmeden yanlışsız bir zamanlamayla tüp bebek tedavisine başladık. Kaliteli bir yumurta elde ettik ve kaliteli bir embriyo oluşturduk. Birinci denememizde müspet sonuca ulaştık ve sağlıklı bir gebelik sürecinin akabinde çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

“Kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı azalmaya başlar”

“Kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi önemli oranda azalmaya başlar. Genetik ve çevresel birtakım faktörlere bağlı olarak bu bedellerin daha genç yaşlarda da azalarak erken menopoz sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Yumurtalık rezervinin azalmasının en kıymetli nedeni yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaşın yanı sıra yumurtalıkla ilgili operasyonlar, radyoterapi ve kemoterapi, sigara-alkol tüketimi, çikolata kisti varlığı, fazla kiloya bağlı obezite ve Turner sendromuyumurta sayısı ve kalitesinin azalmasında aktif rol oynar.

“Rezervi azalan bayanların tüp bebek ile çocuk sahibi olması mümkün”

Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) seviyesinin belirlenmesi en hakikat sonucu vermektedir. Yumurta rezervi azalan bayanlarda doğal yollarla gebelik oluşmuyorsa tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmaları mümkündür. Bu sorunu yaşayan bayanlarda birden fazla yumurta toplama süreci gerekebilir. Tüp bebek tedavisinin tecrübeli doktorlar tarafından yapılması da muvaffakiyet için hayli önemlidir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.