İmalat sanayi üretiminde yavaşlama sürüyor

İmalat PMI haziranda 48,1’e gerileyerek daldaki daralmanın devam ettiğine işaret etti. Fiyat artışları ve talebin zayıflaması yeni siparişlerin ve üretimin yavaşlamasına yol açtı.

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), haziranda 48,1’e gerileyerek bölümdeki daralmanın düşük talebe paralel olarak devam ettiğine işaret etti.

Yeni siparişler, üretim ve satın alımlar bir evvelki aya kıyasla gerilerken şirketler istihdam artırmaya devam etti. Hammadde ve fabrika çıkış fiyatları ise keskin yükselişi sürdürdü.

SALGIN BAŞINDAKİ DARALMA SONRASINDAKİ DİP

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Küresel tarafından derlenen imalat PMI, kesimin arka arda dördüncü ayda da daraldığını gösterdi. PMI’da 50’nin altında kalan kıymetler daralmaya işaret ediyor.

PMI, mayısta 49,2 bedelini almasının akabinde haziranda 48,1’e gerileyerek 2020’nin başındaki corona virüsü salgınının çıkış periyodundan bu yana en büyük daralmayı kaydetmiş oldu.

Üretim ve yeni siparişler haziran ayında, fiyat artışları ve zorlayıcı ekonomik şartlar nedeniyle talebin düşük kalmasıyla yavaşlayarak sırasıyla arka arda yedinci ve dokuzuncu ayda da daraldı. Daralma suratı ise mayısa kıyasla arttı.

Üretim alt endeksi haziranda 47,3 düzeyinden 45,7’ye, yeni siparişler alt endeksi 46,7 düzeyinden 44,9’a geriledi.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise arka arda üçüncü ayda da daralmaya devam etti fakat daralma suratı yavaşladı. Mayısta 47,2 düzeyini gören yeni ihracat siparişleri alt endeksi haziranda 49,1’e çıktı.

Küresel talep ortamında görülen zorlayıcı şartlar ve fiyat artışları yurt dışından gelen işlerin azalmasına neden oldu.

İmalatçıların girdi maliyetlerinde hammadde ile güç fiyatlarındaki artış ve kur dalgalanmalarından kaynaklanan yükseliş devam etti.

Şirketler buna karşılık satış fiyatlarını keskin biçimde artırdı. Lakin tekrar de Eylül 2021’den bu yana görülen en hafif artış gerçekleştirilmiş oldu.

PMI datalarını kıymetlendiren S&P Küresel iktisat yöneticisi Andrew Harker, “Türk imalatçılar şu anda güçlü bir piyasa ile karşı karşıya. Fiyat artışları ve talebin zayıflaması yeni siparişlerin ve üretimin yavaşlamasına yol açtı. Bu ay da istihdamın artırılması ana olumlu gelişme olurken, bu alanda dahi istihdam yaratma suratı iki yılın en düşük düzeyinde kaldı. Gelecek ayların da şirketler için güçlü geçmesi muhtemel” dedi. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.