Hem askerler hem de tabipler risk altında

Sivil doktorların askeri vazife yapması tabipler kadar askerleri de zora sokuyor. Son olarak sivil bir hekimin operasyon sırasında yaralanması askeri hastanelerin ehemmiyeti bir defa daha ortaya koydu.

Askeri hastanelerin kapatılması nedeniyle hem askerlerin hem de sivil hekimlerin
hayatı risklerle karşı karşıya kaldı. Son olarak Dr. Tugay Özgören isimli sivil bir doktorun askerlik misyonunu yaparken operasyon sırasında yaralanıp felç kalması, askeri hastaneleri kapatmanın yanlış olduğunu bir kere daha ortaya koydu.

SORU ÖNERGESİ

CHP Milletvekili Dr. Fikret Şahin askeri hastanelerin tekrar ve ivedilikle açılması gerektiğini söyledi. TBMM’ye soru önergesi de veren Dr. Şahin, “Muharip güçlerimiz silahlı çatışma esnasında bir taraftan sivil tabibi korumak öteki taraftan kendilerini koruyarak silahlı çabaya girmek zorunda kalıyor” dedi. Fikret Şahin, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Dr. Özgören olayının askeri hastanelerin tekrar açılması gerektiğini gösteren yeni somut bir olay olduğunu söyledi.

RAPORA KARŞIN GÖREV

Samsun’da misyonlu Dr. Özgören’in ‘Askerliğe Elverişli Olmadığına’ dair raporuna karşın Sıhhat Bakanlığı tarafından iki ay süreksiz görevlendirmeyle Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı’na verildiğini belirten Fikret Şahin, askeri ve operasyon deneyimi olmayan Dr. Tugay Özgören’in hudut ötesi harekatta yaralanıp felç kaldığını, ayrıyeten karaciğer, akciğer ve dalak yaralanması yaşadığını tabir etti.

Fikret Şahin

500 bin askeri olup askeri hastanesi olmayan tek ülkeyiz

Dr. Fikret Şahin, askeri hastanelerin ve askeri hekimliğin hayati kıymete sahip olduğunu belirterek, “Dünyada 500 bini aşkın askeri olup da askeri hastanesi olmayan tek ülke biziz” dedi. Şahin, “Askeri timdeki muharip güçler silah eğitimi almış askeri tabiplerle operasyona çıkmak isterlerken, sivil tabiplerin askeri eğitimi olmaması nedeniyle kahır yaşamaktadırlar. Silahlı çatışma esnasında bir taraftan sivil doktoru korumak öbür taraftan kendilerini koruyarak silahlı gayrete girmek zorunda kalmaktalar. Hem askeri işçi hem de tıbbi işçi tarafından askeri hastanelerin tekrar açılması hayati ehemmiyet arz etmektedir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.