HDP’li Önlü’den Soylu’ya: Terörist arıyorsa, kendisine baksın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Vilayet Örgütü, Barış Kümesi üyesi Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan polis saldırısına ait partinin vilayet binasında basın toplantısı düzenledi. Sol sosyalist partilerin üye ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, cenazeye ve kitleye yapılan atağın İçişleri Bakanı ile Tunceli Valisi’nin provokasyonu sonucu geliştiğini belirterek, “İçişleri Bakanı, insanlık kıymetlerini çiğneyerek cenaze hakkına saldırmıştır. Filistin gazetecinin cenazesine yönelik İsrail’in saldırısı nasıl faşizm ise, Aysel Doğan’ın cenazesine saldırmak da faşizmdir” dedi.

‘TAŞ FAŞİZM ZİHNİYETİNE ATILDI’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Önlü, kendilerine tazyikli su ile saldıran TOMA’ya taş ile karşılık verdiği için hem kendisine hem de partisi HDP’ye dönük toplumsal medya üzerinde sistematik akın yürütüldüğünü aktararak, “Özellikle polisin gaz, plastik mermi ve coplarıyla gerçekleştirdiği hücumlar sonrasında TOMA’ya attığım taş üzerinden cenaze merasimi kriminalize edilmek istenmektedir. Attığım taş, hâkim güçlerin bu kadar ağır ve düşmanca saldırısına karşı yurttaşın kendini savunması ve direnişin sembolüdür. Taş rastgele bir kişi ve canlıya ziyan vermek için değil, faşizmin kullandığı sisteme, zihniyete ve araca atılmıştır” halinde sözler kullandı.

‘TERÖRİST ARIYORSA KENDİSİNE BAKSIN’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında attığı tweete ait konuşan Önlü, “Suç işleri Bakanı evvel kendi işlediği kabahatlerin hesabını versin. Uyuşturucu satıcılarıyla, mafyalarla, dolandırıcılarla ve tüm suçlularla fotoğrafı olan cürüm işleri bakanı Süleyman Soylu, Dersim’de valilik tarafından geliştirilen taarruz sonrasında attığı tweetle şahsıma ‘terörist’ diyerek maksat göstermiştir. Bir terörist arıyorsa kendisine bakmalıdır” dedi.

VALİLİĞE KARŞILIK

Tunceli Valiliği’nin açıklamasına ait ise Önlü, “Dersim’in huzurunu bu kentin huzurunu bozan biri varsa, bu kişi kendisidir. Sokaklarda gençlerin dövüldüğü, cemaat ve tarikat takımlarının kurumlara yerleştirildiği, inanç yerlerinin onarım ismi altında tahrip edilip özünden koparıldığı, tabiatına ve canlılarına her gün saldırılan bir kent nasıl huzurlu olabilir. Cenazeyi provoke eden kendisi ve misyon verdiği bir küme çetedir. Şahsıma yönelik suçlamaları reddediyorum” diye de ekledi.

‘DOKTOR DARP RAPORU VERMEDİ’

Yapılan polis saldırısı sonucu kötüleştiğini ve ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne gittiğini söyleyen Önlü, atak sonucu aldığı yaralara karşın Tunceli Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Serkan Calp’ın talimatı sonucu kendisine darp raporu verilmediğini kaydetti. Önlü, bedeli ne olursa olsun bedellerini sahiplenmeye devam edeceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.