Hazine’den yeni açıklama: Birinci öncelik enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün gece yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekledi. Enflasyonun tüm dünyada yüksek olduğu söz edilen açıklamada, “Enflasyonla çaba birincil önceliğini korumaktadır” denildi.

Bakanlığın toplumsal medya hesabı Twitter’dan yapılan açıklama şöyle, “Son periyotta tüm dünyayı tesiri altına alan global enflasyonist süreçten ülkemiz de etkilenmektedir. Bununla birlikte makro iktisat siyasetimizde enflasyonla gayret birincil önceliğini korumaktadır. Bu gayrette kurumlar ortası eşgüdümün değeri açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak çaba anlayışıyla hareket etmektedir.

Beklentilerin idaresi kapsamında iktisatta atılan adımlar iktisadın tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş vakitli bir halde paylaşılacaktır. Maliye siyasetinde program amaçlarından sapmadan büyüme, istihdam ve bilhassa gelir dağılımını önceleyen uygulamalar devam edecektir. Kamu harcamalarında aktifliği artırarak, tasarruf sağlanacaktır. Zarurî kamu masrafları dışındaki tüm alanlarda denetim süreçleri aktifleştirilecek, böylelikle kamu harcamalarında aktiflik artırılarak tasarruf sağlanacaktır. Özgür piyasa kurallarından taviz vermeden, Türk Lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.