ETİD Bölüm Buluşması ağır iştirakle gerçekleştirildi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2022 yılının ikinci Bölüm Buluşması’nı 13 Haziran 2022 Pazartesi akşamı Sofitel İstanbul Taksim’de gerçekleştirdi. ETİD İdare Konseyi Lideri Emre Ekmekçi’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; 140 firmadan 270’e yakın dal temsilcisi ve basın mensupları katıldı. Google’ın ana sponsor, Papara ve Paycell’in platin, GoWit, Hepsiburada, Insider, Navlungo, PttAVM, Rubi Brands ve UPS’in altın sponsorluğunda gerçekleşen aktiflikte e-ticaret kesimi tüm taraflarıyla ele alındı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ETİD İdare Şurası Lideri Emre Ekmekçi, “E-ticaret kesiminin gelişimine yönelik 15 yıldır dernek olarak çalışmalar yürütüyoruz. 100’ün üzerinde üyemizle derneğimizin misyonlarını yerine getiriyoruz. En değerli misyonlarımızdan birini bölüm temsilcilerinin birbirlerini tanımasına katkı sağlamak oluşturuyor. Bu alanda da Bölüm Buluşmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki devirde de bu etkinliklerimize devam edecek, farklı kentlerde dal temsilcilerimizi bir ortaya getireceğiz” dedi.

“2021 yılında Türkiye’de pazarlama alanında dijital medyanın hissesi yüzde 68 olarak gerçekleşti”

ETİD Dal Buluşması’nda konuşan Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Yöneticisi Alpagut Çilingir, e-ticaret bölümüne yönelik bilgiler verdi. Pandeminin tesiriyle yükseliş trendini yakalayan e-ticaret dalının önümüzdeki devirde de artışını sürdüreceğini belirten Çilingir, tüketicilerin artık kullanıcı tecrübesi ve şahsiliği ön plana aldıklarını vurguladı. Alpagut, “Tüketiciler sürdürülebilirlik, sıhhat, ferdî bakım ve yerellik hususlarına ehemmiyet veriyor. Markalar ve perakendeciler en kıymetli müşterilerini hayat uzunluğu kıymetlerini dikkate alarak belirlemeli ve ona nazaran şekillenmelidir. Türkiye’de dahil olmak üzere dünya genelinde tüketicilerin online mecralara ilgisi giderek artıyor. Pazarlama takımlarının de planlamalarını buna nazaran yapmaları gerekiyor. Pazarlama planlarına yönelik yaptığımız araştırmaya nazaran 2021 yılında Türkiye’de dijital medyanın hissesi yüzde 68 olarak gerçekleşti. Dünya genelinde ise dijital medyanın hissesi yüzde 50 ile 70 ortasında değişirken, klasik medyanın hissesi yüzde 30 ile yüzde 50 ortasında değişiyor” halinde konuştu.

“Markaların yüzde 95’i data güvenliğini koruyabilmek ve tüketici kitlelerine ulaşabilmek için yeni stratejiler aramaya başladı”

Etkinlikte sahne alan Papara COO’su Cenap Hakikat ve Paycell Genel Müdürü Serhat Dolaz firma olarak yürüttükleri faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Buluşmadaki konuşmasında dijital reklam kesimine ait bilgiler veren GoWit Kurucu Ortağı ve CEO’su Emrah Adsan, tüketicilerin birçok alışverişlerinde arama motorları yerine pazar yerlerine yöneldiklerinin altını çizdi. Adsan, “2022 yılı dal raporlarına nazaran, online alışverişler dahilinde tüketicilerin yüzde 63’ünün eser arayışlarına büyük perakende sitelerinde, yüzde 37’sinin arama motorlarında başlıyor. 2021 yılından itibaren markaların yüzde 73’ü güncellenen data güvenliği siyasetlerinden kaygı duyuyor. Yüzde 95’lik bir kısım ise data güvenliğini koruyabilmek ve tüketici kitlelerine ulaşabilmek için yeni stratejiler aramaya başladı. 3. taraf çerezlerin sonunun gelmesi ile daha fazla marka pazar yerlerine yöneliyor” dedi. Sunumunda Retail Media Ads hakkında bilgi veren Adsan, Retail Media’nın reklamcılık dünyasında bir dönüşüm yaratarak perakendecilerin karlılığını artırdığını söyledi. Retail Media Ads’in, 2021’de pazar yeri GMV’lerinin yüzde 8’ini oluşturan bir potansiyele ulaştığını söyleyen Adsan, Retail Media Ads ile kar marjı sağlama potansiyeli yüzde 82 ve Retail Media Ads harcamaları için dünya çapında toplam kestirimi pazar boyutunun 100 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Etkinliğin son kısmında ETİD İdare Heyeti Lideri Emre Ekmekçi moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Insider Ortağı ve Türkiye Ülke Müdürü Ali Can Kamiloğlu, TURKISH SQOU ve Ready2Sale Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Tuncer ve Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz e-ticaret alanındaki çalışmalarını iştirakçilerle paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.