Eski CEO’nun itirafı ortaya çıktı: Atatürk Havalimanı için kapatma garantisi verilmiş

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nın yolcu trafiğine kapatılması ve iki pistinin kırılarak millet bahçesine dönüştürülmesine yönelik proje tartışılmaya devam ediyor. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz pazartesi günü “Yeni havalimanını süratlice satabilmek için, Atatürk Havalimanı’nın varlığı mümkün yatırımcıya risk teşkil edeceğinden, bu ulusal servet süratlice yok edilmeye mi girişildi?” diye sormuştu.

BAŞ KARIŞIKLIĞINA YOL AÇTI

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine nazaran, bir gün sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Atatürk Havalimanı’nın kuzey güney pistleri İstanbul Havalimanı’nın kuzey güney pistleri ile birebir eksende bulunduğundan, havacılık kuralları gereği kullanılamaması sonucu iniş pisti hüviyetini kaybetmiş olup beton bir alana dönüşmüştür.” tabirlerini yer vermişti.

Bu açıklamanın akabinde yolcu garantisinin verildiği İstanbul Havalimanı ile ilgili tartışmalar alevlendi. Atatürk Havalimanı’nın neden vatandaşların kullanımına kapatıldığı sorusunun cevabını kamuoyu merak ederken, İstanbul Havalimanı’nın yapıp işleten İGA şirketinin eski üst seviye yöneticisi olan ve halihazırda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü olan Hüseyin Keskin’in 31 Mart 2017 günü bir televizyon programındaki kelamları her şeyi net olarak ortaya koydu.

“HAVACILIK OLMAYACAK”

Bloomberg HT’de ‘Atatürk Havalimanı neden kapatılıyor’ sorusuna İGA eski CEO’su Hüseyin Keskin şu karşılığı verdi:  “İhale şartnamesine nazaran, bizim kira sürecimizin başlaması için, İstanbul’da Avrupa yakasında öteki bir havalimanının faaliyette olmaması gerekir. Tahminen muhakkak zorunluluklar dahilinde, mesela genel havacılık, özel jetlerle yapılacak uçuşlar bir süre devam edebilir. Lakin havacılık olmayacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.