Erdoğan’ın üzüm fiyatını sorduğu isim kim çıktı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üzüm fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı.

“Ali Uçak” ismine dikkat çeken Özgür Özel, “Manisa’daki üzüm fiyatını kime soruyor? Cumhur İttifakı’nın Alaşehir Belediye Başkan Adayı ve üzüm ihracatçısı Ali Uçak’a soruyor. Diyor ki, ‘bu fiyat beğenilir mi?’” ifadelerini kullandı.

Özel, köylülere sormak yerine ihracatçı olan Ali Uçak’a üzüm fiyatının sorulmasına tepki göstererek, Ali uçak’ın Alaattin Çakıcı gibi isimlerle olan fotoğraflarını göstererek belirlenen fiyata tepki gösterdi.

Özgür Özel şu açıklamaları yaptı:

“Üzüm fiyatları… Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Manisa’ya geldi ve üzüm fiyatını 27 TL olarak açıkladı. Elimde Manisa’daki ziraat odalarından sadece bir tanesinin maliyet hesabı var. Gölmarmara Ziraat Odası, 24 lira 53 kuruş olarak kuru üzümün maliyetini çıkarmış. Bütün ziraat odaları benzer yöntemler kullanarak 24 lirayla 25 buçuk lira arasında maliyet buldular, kuru üzüme. Yani bugün bu üzümü üretmeye kalksan çok daha fazla maliyeti olacağı kesin. Bunu alıp da eline herhangi bir Adalet ve Kalkınma Partili yönetici, bu işi bilen herhangi birisi ‘şu kalemde fazlalık var’ demesi mümkün değil.

Recep Tayyip Erdoğan geldi, ki geçmişte Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda senelerce övündü; ‘2 doların altına hiç indirmedik 2 doların altına indirmek bağcıya, üzüm üreticisine ihanettir ezdirmeyiz, yaptırmayız.’ Geçen sene 1.6 dolar ve bu sene ‘geçen senenin iki katı fiyat veriyorum’ diyor. Bugün itibariyle ilan edildiği gün itibariyle 1.4 dolar dün 1.35’lere gitti… ‘Sonra bakalım benim fiyatı beğenecek mi’ deyince hep bir ağızdan ‘beğenirler beğenirler’ diyorlar. Manisa’daki üzüm fiyatını kime soruyor? Cumhur İttifakı’nın Alaşehir Belediye Başkan Adayı ve üzüm ihracatçısı Ali Uçak’a soruyor. Diyor ki, ‘bu fiyat beğenilir mi?’

“KİMSE BORÇLARINI ÖDEYEMEZ”

Kemal Bey önceki hafta sormuştu, ‘Özgür Başkan Manisa ne fiyat bekliyor?’ 2 dolar karşılığı’ demiştik. Genel Başkan ‘35 lira olması lazım, 2 dolar olması lazım’ demişti. Çünkü ben milletvekiliyim, millet ne talep ederse onu söylemekle mükellefim. Oysa Ali Uçak, bir ihracatçı ve kendi işine ne gelirse onu söylemek durumunda. Ve o 2.27 liralık fiyata ‘beğenirler beğenirler’ dediler. Manisa kan ağlıyor isyan ediyor şu anda…

Bu 27 lira… İflas rakamıdır, zulüm rakamıdır, Manisa’ya ihanet rakamıdır. Ve ayrıca da süslü rakamdır. Gerçeği 24’tür. Bunu da bir ay sonra hep beraber görürüz.

Ne yapmak lazım? En kısa şekilde söyleyelim, bugünden tezi yok madem sen birtakım ihracatçılara, rantiyecilere teslim oldun; ‘bu fiyata alırsak çok kar edemeyiz’ dediler. O zaman döneceksin 5 TL üzümün kilosu başına mutlaka prim vereceksin. Her bir kilo kuru üzüme 5 TL prim verilmezse asla ve asla Manisa’daki bu insanlar bu sene borçlarını ödeyemezler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.