Dünyada birinci sefer kanser hücrelerini öldürmek için ışık terapisi kullanılacak

Bilim insanları, cerrahların hastalığı daha tesirli bir halde gaye alıp yok etmelerini sağlayabilecek mikroskobik kanser hücrelerini aydınlatan ve yok eden bir kanser tedavisini muvaffakiyetle geliştirdiler.

Uzmanlar bu tedavinin cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapiden sonra dünyanın beşinci büyük kanser tedavisi olacağına inanıyor.

Beyin kanserinin en yaygın ve agresif tiplerinden birine sahip olan fareler ile dünyada birinci defa yapılan bir denemede, taramalar yeni tedavinin cerrahların onları çıkarmasına yardımcı olmak için en küçük kanser hücrelerini bile aydınlattığını ve sonra kalanları sildiğini ortaya çıkardı.Çalışma başkanı Hekim Gabriela Kramer-Marek Guardian’a şunları söyledi:

“Beyin kanserlerinin tedavisi sıkıntı olabilir ve ne yazık ki hastalar için çok az tedavi seçeneği var. Ameliyat, tümörlerin pozisyonu nedeniyle güçlü ve bu nedenle ışıklı terapi ameliyat sırasında tümör hücrelerinin çıkarılmasını görmek ve sonrasında kalan kanser hücrelerini tedavi etmek için bir yol açabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.