Dugong’un soyu Çin’de tükendi

Dugong, otçul deniz memelisi Manat’a (Deniz ineği) benzeyen ve onunla akraba bir alt tıp. Lakin Çin’de yaşayan bu hayvanların yaklaşık 23 yıldır bilim insanları tarafından gözlemlenmediği açıklandı.

Bilim insanları, bazıları tarafından Çin’de asırlarca deniz kızı ve siren efsanelerine mevzu olduğu belirtilen bu hayvan hakkında 23 yıldır doğrulanmış müşahede verisinin olmayışının Dugong’un Çin’de soyunun tükendiği manasına geldiğini duyurdu.

BBC’nin haberine göre Royal Society isimli hakemli mecmuada yer alan makalenin muharrirlerinden Londra Zooloji Derneği ‘nde misyonlu (Zoological Society of London- ZSL) Prof. Samuel Turvey, “Dugong’un Çin’de olası ortadan kayboluşu çok acı bir kayıp” sözlerini kullandı.

23 YILDIR GÖRÜLMEDİLER

Çin Bilimler Akademisi’nden ve ZSL’den bilim insanları kaleme aldıkları makalede bu hayvanların Çin’de yaşadığı yerlerle ilgili tüm tarihi bilgileri tahlil etti.

Çalışma sonucu 2000 yılından beri Dugong hakkında doğrulanmış bir müşahede verisinin olmadığını açıkladılar. Çin’in kıyı bölgelerinde yaşayan bireylerle de 788 adet röportaj yapan bilim insanları bu şahıslara en son ne vakit bir Dugong gördükleri sorusunu sordu. İnceleme sonucu Çinli kıyı sakinlerinin ortalama olarak 23 yıldır bu hayvanı görmedikleri ortaya çıktı.

Sadece 3 kişi son 5 yıl içinde bir Dugong gördüğünü söyledi.

DENİZ ÇAYIRLARININ ZİYAN GÖRMESİ YOK OLMALARINDA ROL OYNADI

Yaklaşık yarım tona ulaşan yükleriyle Dugong denizde yaşayan tek otçul göğüslü özelliği taşıyor.

Okyanusların en nazik hayvanları olarak bilinen, saldırgan olmayan bu hayvan Avustralya ve Doğu Afrika üzere dünyanın öbür bölgelerinde de ömürlerini sürdürüyor lakin buralarda da misal tehditlerle karşı karşıyalar.

Çin kıyılarında Dugonglar 20 . yüzyıl boyunca eti, kemiği ve derisi için avlansa da nüfusundaki süratli azalış sonrasında 1998’de müdafaa altına alınmıştı.

Araştırmacılar Dugongların beslenmeleri için gerekli olan deniz çayırlarına ziyan verilmesinin bu hayvanların nüfusunun yok olmasını hızlandırdığını düşünüyor.

Birleşmiş Milletler Etraf Programı her yıl dünyadaki deniz çayırlarının yüzde 7’sinin endüstriyel ve ziraî kirlenme, kıyılarda yerleşim yerlerinin yapılması, düzenlenmemiş balık avcılığı ve iklim değişikliği üzere sebeplerle yok olduğunu duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.