Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Araba sevenler arasında hep tartışılan konulardan biri; dizel motor mu daha iyi benzinli motor mu? Her ikisinin seveni çok olsa da biz sizin için dizel motorların nasıl çalıştığını ve benzinli motorlardan farkını araştırdık. Hadi bakalım.

Kaynak: https://www.howacarworks.com/basics/h…

Araba denince akla ilk benzinli mi dizel mi sorusu gelir. Peki bu dizel motorlar nasıl çalışır? Benzinli motorlardan farkı nedir? Biz sizin için araştırdık.

Dizel motorların en büyük avantajı diğer motor türlerine göre daha ucuz ve verimli çalışmalarıdır. Buna rağmen bu motorun sevenleri ve sevmeyenleri iki farklı tarafı tutuyor gibi duruyor.

Dizel motorlar aslında küçük araçlar ve traktörlerde kullanılan güçsüz, sesli ve kokulu motorlardı.

1980’li yıllara gelindiğinde ise teknoloji değişerek dizel motorları benzinli motorlardan da daha verimli ve ucuz bir yöntem olarak değiştirmişti.

Peki, dizel motorlar tam olarak nasıl çalışıyor?

Aslında dizel motorları benzinli motorlardan ayıran en büyük farklılık gazın yakımını için kullanılan ateşleme sistemi ve yakıtın motora salınma sırasıdır.

Dizel motorlarda öncelikle hava motora çekilir.

Benzinli motorlarda ise hava ile yakıt karışımı motora çekilir.

İçeri çekilen hava yukarı yükselen piston tarafından sıkıştırılır. Bu sıkışma sonucu hava ateş alarak fazladan bir ateşleme sistemine gerek kalmaz.

Benzinli motorlarda ise hava ve yakıt birleşiminden oluşan karışımı ateşlemek için fazladan bir ateşleme sistemine ihtiyaç duyulur.

Moturun üst kısmından yakıt püskürtülür ve ateşleme sonucu piston aşağı itilmiş olunur.

Bu hareket sonucu oluşan enerji aracı hareket ettirmek için gerekli gücü motora sağlar.

Piston yukarı doğru hareket ederken egzoz valfi açılır ve yanmış gaz dışarı atılır.

Daha sonrasında ise bu basit sistem binlerce kez tekrar edecektir.

Kısacası aslında benzinli motorlar ve dizel motorlar arasındaki en büyük fark ateşleme sistemi ve yakıtın motora verildiği sıradır.

Benzinli motorlarda fazladan bir ateşleme sistemi gerekirken dizel motorlar bunu havayı ateşleyerek sağlar. Ayrıca benzinli motorlarda hava ve yakıt birleşimi bir karışım motora verilirken dizel motorlarda ateşlenen havanın içerisine yakıt püskürtülür.

Artık benzinli motorlar ve dizel motorlar arasındaki farkı bildiğinize göre araba ortamlarında bilginizi konuşturabilirsiniz.

İyi sürüşler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir