Depremzede mühendisten, depremzedeler için teknolojik gözlük

Mekatronik mühendisi Mehmet Arslanyüreği, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördüğü dönemde biomekatronik sistemler laboratuvarında insanların farklı şekillerde hareket edebilecekleri sistemler üzerinde çalışmalar yaptı. Arslanyüreği 2018’de üniversiteden mezun olduktan sonra tüm vücudu felçli bireylerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak için çalışmalar yaptı. Bu konuda olumlu sonuçlar alan Mehmet Arslanyüreği, bu tip hastaların kullanımına yönelik cihazların seri üretimine başladı. Bu cihazların tasarımları ve üretimini Hatay’da gerçekleştiren Arslanyüreği’nin iş yeri depremde yıkıldı, ürettiği cihazlar da enkaz altında kaldı.

DEPREMZEDELER İÇİN ODTÜ’DE

Depremden yara almadan kurtulan Mehmet Arslanyüreği, birçok kişinin bu cihazlara ihtiyaç duyacağını düşünere, çalışmalarına devam etmek için çeşitli kurumlarla iletişime geçti. ODTÜ’den gelen çağrıyla Ankara’ya gelen Aslanyüreği, çalışmalarını ODTÜ Teknokent’te sürdürdü.

Mehmet Arslanyüreği, ODTÜ Teknokent’te özellikle depremde uzuv kaybı yaşayan depremzedeler için göz kırpma hareketi ile çalışan gözlük geliştirdi. Kullanıcı, bu gözlük sayesinde sadece göz kırpma hareketi ile televizyon, bilgisayar veya telefonunda komut verebiliyor. Arslanyüreği ayrıca bu tür hastaların bilgisayar kullanabilmesi için kafa ve parmak ile kullanılabilen bilgisayar faresi ile dokunmatik bilgisayar faresi de geliştirdi.

Mehmet Arslanyüreği, “Deprem bölgesinde bu tip cihazlara ihtiyacı olanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Elimizde 4 farklı ürün var ve geliştirmekte olduğumuz cihazlarımız da var, hepsinin çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

Tüm vücudu felçli olan bireyler için geliştirdikleri gözlüğün göz kırpma ile hareket ettiğini belirten Arsanyüreği, “Bilinçli göz kırpmayla bilinçsizi ayırabiliyor bu cihaz. Kullanıcı bir şey izlerken ya da telefonuyla bir şey yaparken uzun göz kırpış hareketiyle gerekli komutlar iletiliyor. Boyun altı felci yaşamış bireylerin sadece kafa hareketi ile telefon ve bilgisayarı kullanabilmesine olanak sağlayan kafa mouse var. Bu cihaz 3 eksenli olmasıyla dünyada ilk ve tek. Bu ürünlerin hepsi de tak-çalıştır özelliğine sahip” diye konuştu.

“60’A YAKIN KULLANICIYA ULAŞTIRDIK”

Mehmet Arslanyüreği, şu anda depremden etkilenen 60’a yakın kullanıcıya cihazlardan ulaştırdıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kitap yazan, bilgisayarda oyun oynayan, sanatsal çalışmalar yapan, öncesinde hiç iletişim kuramayıp geliştirdiğimiz gözlük sayesinde iletişim kuran kullanıcılarımız var. Daha ilerisi için gerekli Ar-Ge çalışmalarını yapmaktayız. Bu teknolojilerin merkez üssünün Türkiye olması için elimizden geleni yapıyoruz. Amerika’dan da 3 adet sipariş aldık. Onlardan olumlu dönüşler de aldık. Bu teknolojinin yayılımı konusunda çalışmalar yaptıktan sonra daha güçlü bir şekilde yurt dışına çıkmayı planlıyoruz.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir