Çin iktisadında toparlanma işaretleri

Çin’de sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımları, beklentilerin üzerinde artarken işsizlik evvelki aya geriledi.

Çin’de ağustos ayı ekonomik göstergelerinde evvelki aya nazaran toparlanma işaretleri gözlendi.

Ulusal İstatistik Ofisi datalarına nazaran, ağustosta sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımları, beklentilerin üzerinde artarken işsizlik evvelki aya nazaran azaldı.

Sanayi üretimi ağustosta yıllık bazda yüzde 4,2 artarken temmuzdaki yüzde 3,8’lik artışı geride bıraktı. Perakende satışlar da temmuzdaki yıllık yüzde 2,7’lik artışın akabinde ağustosta yüzde 5,4 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Altyapı, taşınmazlar, makine ve donanım harcamalarını içeren sabit sermaye yatırımları ise yılın 8 ayında evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 5,8 yükseldi.

BÜYÜME AMACINDA BELİRSİZLİK

Öte yandan kentlerdeki işsizlik oranında ağustosta göreli azalma kaydedilse de hala yüksek olduğu görülüyor. UİB bilgilerine nazaran, temmuzda yüzde 5,4 olan işsizlik oranı, ağustosta yüzde 5,3’e indi. 16-24 yaş kümesindeki işsizlik oranı temmuzda yüzde 19,9 iken ağustosta yüzde 18,7’ye düştü.

Hükümetin bu yıl için “yüzde 5,5 civarında” olmasını öngördüğü büyüme gayesine ulaşıp ulaşılamayacağı belirsizliğini koruyor.

Büyüme oranı yılın birinci yarısında yüzde 2,5’te kalırken, büyümeyi olumsuz etkileyen salgın önlemleri üzere şartların son çeyrekte değişeceğine dair şimdi bir işaret görülmüyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.