CHP’li Özel’den AKP’li Külünk’e: ‘Bagajına 10 bin dolar koydun mu, her şeyi yaptırabilirsin’

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden AKP MKYK Üyesi Metin Külünk’e sert reaksiyon gösterdi. Özel, “Bu ne cüret, bu ne cüret. Buna sen ne diyorsun diyen bir kişi yok mu? Ben bunu ciddiye alsam, 10 bin dolarlık adam, Metin Külünk ne? Arabasının bagajına 10 bin dolar koydun mu, her şeyi yaptırabilirsin. 10 bin doları olan herkes susturabilir, konuşturabilir” dedi.

Özel, şöyle konuştu:

“FAİZİN DANİSKASINI, KUYRUKLUSUNU VERİYORLAR”

Adalet ve Kalkınma Partisi bir yandan kur muhafazalı mevduat ile ya da artık gündeme getirdikleri enflasyon muhafazalı bonolar ile zenginlerin gelirini garanti etmek, onların paralarının gerçek bedelini müdafaasını hatta arttırmasını sağlama ile ilgili garantiler vermekle meşgul. Buna da inanılmaz paralar harcıyorlar. İki ayda 30 milyarın üzerinde parayı hepimizin cebinden alıp, zenginlerin cebine koydular. Neden? ‘Siz paranızı bizim muhteşem faizimize yatırın, Tayyip Beyefendi duymasın’, aslında hem duyuyor hem biliyor, lakin ismine faiz demiyor. ‘Siz paranızı düşük faizde meblağ üzere yapın. Ancak kur nereye çıkarsa çıksın, ortadakini yoksul fukaradan topladığımız vergilerle biz sizi ödeyeceğiz.’ Ve faizin daniskasını, kuyruklusunu veriyorlar. Artık, artık kurla ilgili garanti de bir yere kadar. Buradan sonra enflasyon garantisi veriyorlar. Yani bononun üzerine koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir fiyat yazamıyor, yazamıyor. Yazınca inandıramıyor. O bonoyu satamıyor. Diyor ki, ‘enflasyon ne kadar çıkarsa o kadar sana faiz vereceğim, kâfi ki parayı bizde tut.’ Ve bunu hepimizin cebinden yapıyor. Bunlara para buluyor. Lakin kiracılara para bulamıyor. Kiracılara akıl veriyor, numara veriyor. Zengine para veren; kiracılara akıl veriyor, numara veriyor.

“KİRALARINI ÖDEYEMEZ DURUMA GELİYORLAR”

Ne yapıyorlarmış, ‘kira ihbar hattı’ kuruyorlarmış. Yani Türkiye’de şöyle bir sorun var. Birincisi; maharetsiz idareden ötürü enflasyon yükseldiği için, dolar yükseldiği için ve paranın kıymetini koruyacak hiçbir şey olmadığı için hem gayrimenkule yönelme hem gayrimenkul sahiplerinin ‘ben kiraya verdiğimde dolar şu kadardı, artık bu kadar oldu’ hesabıyla, yüksek kiralar talep ediliyor. Makus idaremiz sonucu. Ayrıyeten Rusya-Ukrayna savaşı, kıyı bölgelerine yönelen Ukraynalıların bütün konutları kiralamalarıyla belirli vilayetlerimizde Antalya-Muğla başta olmak üzere kiralanacak konut sayısı da çok azaldığı için ayrıyeten meşakkatler yaşanıyor. Buradan gelirini TÜİK’in ayarladığı enflasyon sayısı üzerinden artırım alan şahıslar kiralarını ödeyemez duruma geliyorlar. Buna deva bulmak lazım 30 milyar lirayı iki ayda zengine veriyorlar ancak bu mevzuya dönüp de bakmıyorlar. Bu bahis ile ilgili bir araştırma önergesi hazırladık, Meclis’in bu mevzuyu bir an evvel ele almasını istiyoruz. Bu mevzuya Meclis’in el koyması lazım. Bütün partilere davetimizi tekrarlıyoruz. Bütün milletvekillerinden takviye istiyoruz. Dayanak vermek yerine akıl vermeyi, akıl vermeyi tercih ediyorlar. Konut sahibi de haklı, kiracı da haklı. Ancak kiracı eziliyor burada. Bunun için devletin bir katkı sunması lazım. Toplumsal devletsen, bugün göstereceksin toplumsal devlet olduğunu. Olağan yapısal tahliller lazım.

“PARAMIZ YARI YARIYA PAHA KAYBETTİ”

100 liramız yabancı paralar karşısındaki bedeli bir yılda yüzde 98 kaybetti. Yani o 100 liramız 49 liraya düştü. Geçen sene bugün, 8 lira 30 kuruş olan dolar; şu anda 16 lira 30 kuruş. Yani o denli bir iktisat idaresi, o denli bir ülke idaresi var ki; paramız yarı yarıya bedel kaybetti. Şayet size güvenmiyorlarsa, sizin bastığınız kağıtlar kıymet kaybeder.

“SOYLU, SÖYLEDİĞİ BİR TEK KELAMIN GERİSİNDE DURABİLEN BİRİ DEĞİLDİR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin en saygın, en kıymetli bakanlıklarından bir adedini kirletti, rezil etti. Türkiye’yi dünyaya rezil etti. Söylediği bir tek kelamın gerisinde durabilen biri değildir. Düşünün, ‘10 bin dolar alan siyasetçi.’ Hani? Birkaç gün içinde, ‘ey diyordu, Recep Tayyip Erdoğan ve Hekim Devlet Bahçeli, geliyor gelmekte olan…’ Ne oldu, o bütçe konuşmasından sonra. ‘İstanbul’da 538 tane PKK militanı.’ Haydi git al. Ekrem Beyefendi ‘davulla zurnayla karşılayacağım’ dedi. Döndü dolaştı, geçmişte kendilerinin vazife yaptırdığı, kamuda da emsal misyonlarda yaptığı ve güvenlik soruşturmasının gelmediği, yapılmadığı, yollanmadığı bir kişiyi; hastayken meskeninde almıyorlar, bekliyorlar terörist. ‘İş başı yapsın, gideceğim, büyükşehirden alacağım’ diye. ‘Raporlu’ diyorlar adresi aşikâr, konutunda yatıyor, kaçma kuşkusu diyor. Söylediği her laf, her kelamın gerisi boş ve palavra olan bir kişi, çıkmış Genel Liderimiz hakkında abuk subuk kelamlar söylüyor. Genel Liderimiz hakkında söylediği kelamlar bir yana, kendi söylediği kelamlar de kendi partisini, kendi partisinin bir MKYK üyesini işaret etmişti. Metin Külünk dediğiniz kişi, Genel Lidere, ‘haddini bil, bu devlet had bildirmeyi bilir.’ Bak sen. Bu ne cüret, bu ne cüret. Buna sen ne diyorsun diyen bir kişi yok mu? Ben bunu ciddiye alsam, 10 bin dolarlık adam, Metin Külünk ne? Arabasının bagajına 10 bin dolar koydun mu, her şeyi yaptırabilirsin. Mafyanın 10 bin dolarına tenezzül eden bir adam. Ne söyleyelim biz, Metin Külünk’e. Daha neler neler söyleriz de her kabahatin içinde, lakin ciddiye alıp, siyasette bir yere koymanın manası yok. 10 bin doları olan herkes susturabilir, konuşturabilir.

“‘MANHATTAN’A YURT YAPTIK, SİZ DE BUNU YUTUN’ DİYORLAR”

“Z JENERASYONU SANDIKTA GELECEK. ARTIK SENİ BU ÜLKENİN BAŞINDAN GÖNDERECEK”

Isparta Belediyesi; Gül Festivali’nde Melek Mosso konseri yapacak. Ulusal Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği; ‘Halkın inanç ve gelenekleri ile uyuşmayan konserler diye, konseri maksat alıyor. Isparta Belediyesi de bu konseri iptal ediyor. Derince’de Aynur Doğan konseri iptal edilmişti. Pendik’te Niyazi Koyuncu konseri iptal edilmişti. İstanbul’da Dersim Federasyonları’nın pikniği iptal edilmişti. Daha yetmez… Eskişehir’de Anadolu Fest iptal edilmişti. Ve Anadolu Fest’i iptal edebilmek için, 15 gün mühletle Eskişehir’deki her şey iptal edilmişti. Yasaklama kararına nihayet eriştik: ‘Kamu nizamı ve kamu güvenliğinin sağlanması, cürüm işlenmesinin önlenmesi.’ Pes. ‘Başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması için.’ Üniversite öğrencileri şenlik yapacak, bir zihniyet diyor ki ‘burada cürüm işlerler.’ Aklında ne varsa, o kabahatin işlenmesini önlemek için şenliği iptal etmiş. Baş bu. Adalet ve Kalkınma Partisi, 3Y ile gayret edecekti, bunlardan birisi de yasaklardı. Yoksulluk, vatandaşın uzunluğunu aştı, boğuluyor. Yolsuzluk, dünya rekorları kırıyorlar. Yasaklarda da geldiğimiz nokta, ülkenin dört bir yanında ömür biçimine müdahale. Isparta’daki öğrenciler, Melek Mosso istemiş. Belediye de getiriyor. Sen ne karışıyorsun öğrencinin isteğine. Melek Mosso’nun sana ne, dünya görüşünden, giysisinden kuşamından. Hayır, ‘Benim görmek istediğimi görecekler.’ Altı buçuk milyon, birinci kere AKP’nin ampulü ile tanışacak öğrenciler. AKP’yi tanıyorlar artık. ‘Benim giydiğimi giyeceksin, benim içmediğimi içmeyeceksin, benim yaşadığım üzere yaşayacaksın. Zira dünya başkanımız bu türlü istiyor.’ Kendi istediği kalıba dökecek Z neslini. O Z jenerasyonu sandıkta gelecek. Artık seni bu ülkenin başından gönderecek. 

“AKP ASLINA RÜCU ETTİ”

‘Siz hata işlersiniz’ diye şenlik yapılmak istenmeyen bir ülkede yaşamak ister mi gençler? Hata işlenmesinin önlenmesi için şenlik iptallerine geldiğimiz bir noktadayız. Aslında şaşıracak bir şey yok. AKP aslına rücu etti. Bunlar bu zati. Yasak, yasak, yasak. Her şey onların yaptığı üzere olacak. Bu AKP’lilere, Recep Tayyip Erdoğan’ı dinleyip de üç çocuk yapan, beş çocuk yapan AKP’li anne babalar da onların çocukları da bu seçimde oy vermeyecekler. Zira kimse evladına bunu reva görmez.

“AKP’NİN BORAZANINI ÇALMAK İÇİN BENDEN NİÇİN BANDROL ALIYORLAR”

Gazete haberleri her yerdeydi. TRT bandrollünün arttığı öğrenildi. Yani vatandaşın sırtına yük daha da bindirildi. ‘Arabada TRT hissesi nereden çıktı’ demeyin. Sizden iki bin lira TRT hissesi alıyorlar. Dün bindi, bugün iki bin liraya çıkarmışlar. Cep telefonunda yüzde 10 olan bandrol 12’ye bilgisayar ve tabletlerde de yüzde 2 olan fiyat 4’e çıktı. İzlemediniz dinlemediğiniz TRT’ye yüzde 2 iken 4 olmuş. Pekala hangi TRT’ye? Parayı bizden topluyor ancak sarayın suyuna nazaran yayın yapıyor. HDP’yi vermez ÂLÂ Parti’yi vermez CHP’yi 6 dakika 7 dakika verir fakat AK Parti’ye koltuk değneği olan MHP’yi tam verir. Sen kamu kurumusun bunu neye nazaran veriyorsun? AKP’nin borazanını çalmak için benden niçin bandrol alıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.