Bedri Rahmi’nin eserine saldırı

Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kalamış’taki evinin giriş duvarı üzerine 1972’de yaptığı beton işlerinin sonuncusu kimliği bilinmeyen kişilerin saldırısına uğradı. Cumartesi gecesi gerçekleşen olayda sanatçının yaşadığı evin girişindeki beton paramparça edildi.

Milliyet’in haberine göre, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun torunu Rahmi Eyüboğlu haberi sosyal medya hesabından “Haftaya üzücü bir haber ile başlıyorum. Dedemin evin duvarı üstüne yaptığı beton işlerin sonuncusu bilinmeyen kişiler tarafından kırılmış” sözleriyle duyurdu. Rahmi Eyüboğlu, “Çok üzüldük. Evde kamera var fakat oradaki açıyı görmüyor. Başka bir dükkânın da klimasını kırmışlar. Onların kamerasından bu kişiler tespit edilecektir. Oradakinin bir Bedri Rahmi eseri olduğunu bilerek yaptıklarını düşünmek istemiyorum. Yerine ne yapacağız, nasıl yapacağız düşünüyorum” dedi.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1975’teki vefatına dek eşi Eren Eyüboğlu ile birlikte bu evde yaşamıştı. Daha önce imar planları ve yol yapımı için yıkımı gündeme gelen tarihi ev 2019 yılında resmî gazetede yayımlanan kararla koruma altına alınmıştı.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU KİMDİR

Bedri Rahmi Eyüboğlu Görele, Giresun 1911’de doğdu. Eyüboğlu 21 Eylül 1975, İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk ressam, yazar ve şairdir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde başlayıp Paris’te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.