Beatles’ın ‘son şarkısı’ yapay zekayla tamamlandı

Sir Paul McCartney, dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Beatles’ın ‘son şarkısını’ tamamlamak için yapay zeka kullandığını söyledi. BBC’nin radyo istasyonuna konuşan McCartney, yapay zeka teknolojisi ile John Lennon’ın sesinin eski bir demo kaydından alındığını dile getirdi. Parçayı yeni tamamlandıklarını söyleyen McCartney, “Şarkı bu yıl piyasaya sürülecek” dedi.

Şarkının adı paylaşılmadı ancak söz konusu kaydın, suikastından 2 yıl önce Lennon’ın 1978’de yazdığı ‘Now And Then’ olması muhtemel.

1995 yılında Beatles üyelerinin bir araya geleceği bir ‘reunion’ planlanmış, bundan 1 yıl önce 1994 yılında McCartney, John Lennon’ın eski partneri Yoko Ono’dan bir kaset almıştı. Üzerinde “Paul için” yazan kasette, Lennon’ın kaydettiği birkaç demo bulunuyordu. ‘Now and Then’ isimli parça da, bu kayıtlar arasındaydı. Yoko Ono’nun McCartney’e verdiği kasetin içerisinde yer alan ‘Free As A Bird’ ve and ‘Real Love’ parçaları, yapımcı Jeff Lynne’in yardımıyla 1995 ve 1996 yıllarında yayınlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir