Ayhan Barut, yargı işçileri için tahlil istedi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yüz binlerce yargı işçisinin özlük hakları, ekonomik talepleri ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesine dönük istemlerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yüz binlerce yargı işçisinin özlük hakları, ekonomik talepleri ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesine dönük istemlerini Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanlığı’na soru önergesi verip Meclis Araştırması isteyen Ayhan Barut, TBMM Genel Kurulu’nda kelam alarak da derinleşen deva bulunmasını talep etti.

“ADALET KABUS İÇİNDE”

Meclis Genel Kurulu’nda yargı işçilerinin problemlerine ve adalet sistemindeki kangrene dönüşen sorunlara dikkat çeken Ayhan Barut, “Ne yazık ki ülkemizin adalet sisteminde uzun müddettir hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ile ilgili meseleler var. Bunun yanı sıra yargı işçilerinin çalışma hayatı da kabusa döndü. Artan iş yükü, mobbing, keyfi olarak açılan soruşturmalar ve mesai kavramı gözetmeksizin çalışmaya zorlanan yargı işçileri zorda” diye konuştu.

TALEPLERİ SIRALADI

Yargı işçilerinin özlük hakları, ekonomik-sosyal talepleri ve çalışma şartlarıyla ilgili konuşan Barut, şunları kaydetti:

“Enflasyon canavarı ve bitmeyen artırımlar maaşları kuşa çevirdi. Ayrımsız tüm yargı işçilerinin insanca yaşayacakları bir fiyat almaları sağlanmalıdır. Artırım ve yüksek enflasyondan kaynaklı ekonomik kayıpları giderilmelidir. Adliyelerde ayrımsız herkese mesai fiyatı ödenmeli, fiyat farkları kaldırılmalı, fiyat adaletsizliği önlenmelidir. Ulaşım fiyatları her vilayette verilmeli, kâfi işçi istihdamı yapılmalıdır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği imtihanlarıyla kurum içinden atamalara devam edilmelidir. Mülakat değil liyakat temel alınmalıdır. Yargı hizmetleri sınıfı oluşturulmalı, takım ve Unvanlar yine tanımlanmalıdır. İşyerlerinde cinsiyetçi iş kısmı yapılmamalıdır. Büyük zorluklar içerisinde misyon yapan işçilerimizin sesini duymak, sıkıntılara deva bulmak zorundasınız.”

“MOBBİNG BİTMELİ, KEDERLER GİTMELİ”

Meclis konuşmasının akabinde TBMM Başkanlığı’na yargı işçileriyle ilgili problemlerin tespiti ve tahlili için Meclis Araştırması önergesi sunan Ayhan Barut, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle de soru önergesi hazırladı. Önerge şu sorulara karşılık istendi:

Bakanlık işçisinin daima şikayet ettiği mobbing ve keyfi soruşturma tezlerine ait bir adım atacak mısınız?

Bakanlık bünyesinde artan iş yükü ve işçi eksikliği meselesini gidermek için kamuya kâfi atama yapacak mısınız?

Yargı işçilerinin enflasyon ve artırımlar nedeniyle eriyen maaşlarına karşı düzeltme, güzelleştirme ve ek artışlarla takviye sağlayacak mısınız?

Adliyelerde ayrımsız tüm çalışanlara mesai fiyatı ödeyecek misiniz, fiyat farklarını kaldıracak mısınız?

Ulaşım fiyatlarının makul vilayetler dışında tüm vilayetlere verilmesi için hazırlığınız var mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.