Alzheimer’ın izi kanda sürülecek

Meltem Günay – Dünyanın önde gelen bilim merkezlerinden biri olan Mayo Clinic Nöroloji ve Nörobilim bölümlerinde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Nilüfer Ertekin-Taner, Dünya Alzheimer Derneği tarafından çığır açan çalışmalara verilen, alanındaki en prestijli ödüllerden biri olan “Zenith Fellows Ödülü”nün bu yılki sahibi oldu. Prof. Dr. Ertekin-Taner, beyinde damar sistemindeki bozuklukları kanda da tespit edebilecek çalışmasıyla hem hastalığın daha erken teşhisinin hem de tedavisinin yolunda büyük bir başarıya imza attı. Prof. Dr. Ertekin-Taner’in ve ekibinin çalışması Alzheimer’ın tanı ve tedavisinde çığır açacak buluş.

Kişiye özgü tedavi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra araştırmaya yönelik hekimlik yapmak için ABD’ye giden Prof. Dr. Ertekin-Taner, doktora çalışmaları sırasında tanıştığı Alzheimer hastalığı ve bu hastalığın genetiği üzerine yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Mayo Clinic’te başladığı çalışmaları aynı yerde 14 yıldır kendi araştırma laboratuvarında ekibiyle sürdüren Taner’in hedefi Alzheimer ve benzeri hastalıklarda kişiye özgü tanı ve tedavi geliştirmek.

Prof. Dr. Taner’e Alzheimer çalışmalarında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan “Zenith Fellows Ödülü”nü kazandıran çalışması ise Alzheimer’da erken teşhis ve tedavinin yolunu açabilecek. Taner çalışmayla ilgili, “Çalışmamızın amacı Alzheimer’ın kandaki parmak izlerini tespit etmek. Alzheimer için günümüzde kanda bazı tanı yolları var ama bu konuda hâlâ bilinmeyen çok unsur var. Alzheimer’ın değişik yönlerini gösteren pek çok parmak izi olabileceğini biliyoruz”

Nasıl korunuruz?

Prof. Dr. Ertekin-Taner Alzheimer’dan nasıl korunulacağına ilişkin olarak şunları söyledi:
“Diyabet, damar hastalıkları, obezite gibi hastalıklar Alzheimer ve başka demans riskini artırabiliyor. Yaşam boyu yaptığımız fiziksel aktiviteler, sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, zihni çalıştırmak, sosyal iletişim Alzheimer’dan korunma için etkili olabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.