Altılı Masa Adayı Belli Olunca Piyasalar Olumlu Tepki Verdi: Tahviller Yükseldi CDS Düştü

Türkiye, 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Piyasalarda seçim sonrası fiyatlamalar hız kazandı. Her seçim öncesi sonuçlara dair fiyatlamalar, genel kanıya ve senaryolara göre gerçekleşir. Cuma günü muhalefet kanadında devrilen masa, Borsa’da moralleri bozarken, hafta sonu esen rüzgarlar masayı bugün yeniden toparladı. Gün içi görüşmeler, akşam saatlerindeki gelişmeler derken verilere bakında muhalefetin coşkusu piyasalara da yansıdı.

Cumadan pazartesiye Türkiye’nin siyasetinde adrenalin dolu geçerken, cuma günü ile pazartesi piyasaların seyri de bu duruma uyum sağladı.

14 Mayıs seçimlerine hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda 10 Mart’ta cuma günü seçime yönelik Resmi Gazete’de düzenleme olacağını belirtti. Erdoğan’ın açıklaması esnasında muhalefet de Altılı Masa’da aday görüşmesi yapıyordu.

Meral Akşener’in itirazlarında ortak nokta bulunarak Ankara ve İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanları da seçim sonrası programlarda yer alınca Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklandı.

Gün içinde bu anlaşmaya yönelik esen olumlu ekonomi rüzgarları Borsa ile sınırlı değildi. Türkiye’nin, ülke borçları sigortası anlamına gelen CDS primleri düşerken bu ülke riskinin azaldığı olarak görülüyordu. Diğer yandan eurobondlar da yükselişe geçti. Bunlar piyasaların pozitif bir durumu fiyatladığı şeklinde yorumlanabilecek gelişmelerdi.

Adaylık görüşmeleri sürerken ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimler netleşince görülen gerileme,

Bir ülkenin borç ödeme riskini gösteren CDS’lerde gerileme sonrasında daha da arttı.

Dış kaynak sağlamak amacıyla yurt dışına ihraç edilen uzun vadeli borçlanma araçları olan eurobondların da fiyatları yükselişe geçti.

En likit olan 19 Ocak 2033 vadeli eurobond fiyatı gün içinde 97,25’ten 98,50’ye kadar yükselirken, faizi de yüzde 9,90 seviyesinden yüzde 9,60 seviyesine geriledi.

2047 vadeli tahvil bir aydan uzun zamandır ilk kez en yüksek seviyesine çıkarken, kredi temerrüt takasları (CDS) düştü.

Uluslararası ekonomi haber ajansı Bloomberg, Kerim Karakaya ve Selçuk Gökoluk imzalı haberinde piyasalarda adaylık öncesi fiyatlamaları şu şekilde yorumladı: ‘Muhalefet Aday Konusunda Anlaşmaya Yaklaştıkça Türk Tahvilleri Yükseliyor’

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için ABB ve İBB belediye başkanında uzlaşmaya yakın olması, Bloomberg’in verilere göre, Mayıs 2047 vadeli dolar tahvili(eurobond), yaklaşık 2 sent artışla son 1 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, faizleri yüzde 9’un altına geriledi.

Eylül 2033 vadeli eurobond ise 1,2 sent yükselişle yine bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

5 yıllık CDS primi, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası 6 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye indi.

Piyasa fiyatlamalarındaki pozitif görünüm,

Sosyal medyada da dikkat çekerken,

Gerek ekonomi konusunda uzmanlar,

Gerek ittifakın uzlaşısından umutlananlar bu durumu paylaştı ve yorumladı.

Belediye başkanlarının halk tarafından geniş bir kabul görmesinin etkili olduğunu düşünen daha çok olurken,

İşin uzmanları deneyimlerinden yola çıkarak yorum yapıyordu.

Gün içinde de henüz tüm gelişmeler nihayetlenmeden önce öngörülerde bulunan uzmanlar,

Seçim sonrası ekonomi politikalarında değişim vaat eden muhalefetin kabul görmesine yönelik sinyaller veriyorlardı.

Umutlananlar kadar,

Döviz tarafına dikkat çekenler de vardı.

Sizin piyasalardaki fiyatlamalara yorumunuz siyasi olur mu? Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir