Almanya’da Kiracılar Birliğinden ‘milyonlarca kişinin kiralarını ödeyemeyebileceği’ uyarısı

Siebenkotten, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, güç fiyatlarındaki artıştan bilhassa alt gelir kümelerinin etkileneceğini, hükümetin gaz için sonbaharda getirmeyi planladığı katkı hissesinden dolayı bir ailenin yaklaşık 1000 euro ek maliyetle karşı karşıya kalabileceğini lisana getirdi.

Bunu ödemek için çok sayıda kişinin zorluk çekeceğinin altını çizen Siebenkotten, “Gelecek yıl, büyük bir ek ödeme olacağından kaygı ediyorum. Güçte en yüksek fiyat artışları bu yıl gerçekleşti ve bu 2023’te hesaplanacak. Bu yılın sonunda 2021’in hesapları gelecek, bu nedenle yıl sonunda büyük bir ek ödeme olmayacak fakat 2023 nitekim çok makûs olacak” sözlerini kullandı.

Siebenkötter, gelirleri toplumsal yardım alanların biraz üzerinde olduğu için bundan faydalanamayanların bilhassa fiyat artışlarından etkileneceğini vurgulayarak, “Burada milyonlarca beşerden kelam ediyoruz” dedi.

Orta gelirli insanların da yüksek kira fiyatları ve değerli güç fiyatları sebebiyle zorluk çekeceğini belirten Siebenkötter, hükümeti “kira yardımı konusunda ıslahat yapmaya” çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.