ABD’ye iadesi onaylanan Assange’ın ailesinden gayret daveti

ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği savaş cürümlerini gösteren bâtın dokümanları yayınladığı için İngiltere’de Belmarsh cezaevinde tutulan ve ABD’ye iadesi onaylanan WikiLeaks kurucusu Julian Assange için ailesinden gayret daveti yapıldı.

‘ADALET YERİNİ BULANA DEK SAVAŞACAĞIM’

Reuters’in haberine nazaran, Assange’ın eşi Stella Moris yaptığı açıklamada İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından ABD’ye iade kararının onaylanmasına reaksiyon gösterdi. Kararla ilgili hukuksal uğraşın devam edeceğini vurgulayan Moris, “Her temyiz yolunu kullanacağız. Julian özgür olana kadar, adalet yerini bulana kadar her uyanık saatimi Julian için savaşarak geçireceğim” dedi.

TEMYİZ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Assange’ın kardeşi Gabriel Shipton da ajansa yaptığı açıklamada, temyiz müracaatının daha evvel mahkemelere sunulmayan yeni bilgiler içerdiğini tabir etti. Assange’ın avukatlarının temyiz başvurusu için iki hafta müddeti bulunuyor.

18 FARKLI CÜRÜMDEN YARGILANACAK

Avustralya doğumlu 50 yaşındaki Assange’la ilgili Londra Yüksek Mahkemesi’nin ABD’ye iade edilmesi istikametindeki kararı 17 Haziran’da İngiltere İçişleri Bakanlığı’nca onaylanmıştı. Assange’ın avukatları, ABD’ye iadesi halinde 18 farklı kabahatten yargılanacağı ve 175 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabileceğini söylüyor. ABD idaresi ise Assange’ın mahpus cezasının muhtemelen 4-6 yıl ortasında olacağını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.