ABD’nin dezenformasyon hesapları ifşa oldu: Pentagon inceleme başlattı

Twitter ve Facebook’un ağustos ayında ABD lehine memleketler arası alanda dezenformasyon yapan bir ağa ilişkin olduğu belirlenen 150’den fazla hesabı askıya almasından sonra Pentagon harekete geçti.

Savunma Siyasetlerinden Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, askeri bilgi operasyonları yürüten tüm ünitelerin faaliyetlerine ait inceleme başlattı.

Kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a bilgi verilmedli

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Kahl’ın inceleme talimatına ait soruları yanıtladı. Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a rastgele bir bilgi vermediğini fakat bu ifşanın Bakanlığın askeri bilgi operasyonlarını mercek altına alması için bir fırsat olduğunu savundu.

Psikolojik harp faaliyetleri “yeniden gözden geçirilecek”

Psikolojik harp faaliyetleri olarak da “askeri bilgi dayanak operasyonlarını” yürüten ünitelerin iş yapma biçimlerinin gözden geçirileceğini söyleyen Ryder, ruhsal harp faaliyetlerinin ABD ordusunun halkla ilgiler ünitesince yürütülmediğini, bunun ordu içerisinde ve dışarıdan istihdam ettiği üniteler tarafından yürütüldüğünü anlattı.

“Psikolojik operasyonlar, ABD maddelerine uygun”

Ryder, şu tabirleri kullandı:

“Daha evvel ruhsal operasyonlar olarak bilinen askeri bilgi takviye operasyonları, Savunma Bakanlığının elindeki bir kabiliyet. En az savaşın kendisi kadar eski bir harp ögesidir. Bu operasyonları memleketler arası önceliklerimiz bağlamında devreye sokarız. Burada bunların ABD maddelerine uygun ve Savunma Bakanlığı siyasetlerine uygun bir formda yürütüldüğünü ve bunun temini için denetlemek sisteminin olduğunu vurgulamalıyım.”


“Psikolojik harp faaliyetleri aldatıcı olabilir”

Bu operasyonların dış ülkelerdeki ABD operasyonlarında kullanıldığını belirten Ryder, gerekli durumlarda bu ruhsal harp faaliyetlerinin aldatmaca içerikli olabileceğine de dikkati çekti. Ryder, “Düşmanın gerçek olmayan makul bir bilgi ile düşünmesini sağlamak için bu operasyonlarda fırsatlar vardır.” diye konuştu.

Bu çeşit operasyonlarda düşman ülkenin başkanları yahut halkının maksat alındığını belirten Sözcü, bunun bazen dezenformasyon ile gayret için de kullanıldığını tez etti.

Tuğgeneral Ryder, öteki askeri operasyonlar üzere ABD ruhsal harp operasyonlarının da planlama dahilinde yapılabildiği üzere vazifeye ve operasyonun yapılacağı ülkeye bağlı olarak da planlama dışında da yapılabildiğini kaydetti.

150’den fazla hesap ve birçok ülkeye yapılan dezenformasyon ifşa oldu

Twitter ve Facebook, ağustos ayında içerikleri birbiri ile örtüşen ve platformların kullanım şartlarını ihlal eden iki hesap ağı tespit edip ağlara bağlı 150’den fazla hesabı askıya aldı.

İki şirketin daha sonra yaptığı bir ortak incelemede bu hesap ağlarının Facebook ve Twitter, haricinde Instagram dahil 5 platformda daha faaliyet gösterdiğini tespit etti.

Birçok lisanda paylaşım tespit edildi

Hesapların Rusça, Çince, Urduca, Farsça başta olmak üzere birçok lisanda paylaşım yaptığı, yüklü olarak Rusya, Çin, İran ve Orta Asya ülkelerine yönelik toplumsal medya kampanyaları düzenlediği tespit edilirken iki şirket de bu hesapları direkt hangi ABD kurumuna bağlı olduğunu belirtmedi.

Twitter, 2012 ile 2022 ortasında toplam 299 bin 566 paylaşım yapan 146 hesabı mercek altına almış, Facebook ise 39 şahsî hesap, 16 sayfa, 2 küme ve 26 Instagram hesabını incelemeye almıştı.

İnceleme sonucunda, bu hesapların birbiri ile girift iki kümeden oluştuğu, bir kümenin ABD idaresinin kamuya açık Bölgeler Ortası Medya İnisiyatifi olarak bilinen bilgi kampanyasının özelliklerini gösterirken, başka kümenin zımnî ve tespit edilemeyen özellikleri olduğu belirlendi.

Ağırlıklı olarak Rusça konuşulan ülkeler maksat alındı

Kapatılan hesapları mercek altına alan Stanford Üniversitesi Siber Siyasetleri Merkezi, hazırladığı raporda, bu hesapların Rusçanın ağır olarak kullanıldığı Orta Asya ülkelerinde Rusya’nın aleyhine paylaşımlarda bulunurken ABD’nin Orta Asya ülkelerine yaptığı yardımları öne çıkardıklarını tespit etti.

Orta Asya’ya dair geçersiz haber ve fotoğraflar yayınlandı

Diğer taraftan, bu ülkelerde Çin’in başta Uygurlar olmak üzere Müslüman azınlıklara baskı yaptığı propagandasının da yaygın olarak bu hesaplarca yapıldığı belirtildi.

Raporda, Orta Asya’da bu kümelerin geçersiz haberler, geçersiz fotoğraflar ve geçersiz hesaplarla toplumsal medya kampanyaları ve dilekçe toplama faaliyetleri gerçekleştirdiği kaydedildi.

Rusya aleyhine ABD yanlısı paylaşımlar

Rusya’yı Orta Asya dışında Orta Doğu ve Afrika kıtasında da maksat alan bu kümelerin, ABD ordusunun Suriye’deki operasyonlarına yönelik olumlu paylaşımları öne çıkarırken, Rusya’nın burada sivilleri katlettiğine yönelik paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

Raporda bu hesapların ayrıyeten Rusya, İran, Çin’in yanı sıra idareleri ABD ile ihtilaf içinde olan birçok ülkenin idarelerine karşı protestoların düzenlenmesine, toplumsal medya kampanyalarının yapılmasına yönelik kampanyalar düzenlediği tabir edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.