ABD’de milyon dolarlık vurgun: Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu da suçlanıyor

ABD’de büyük mağazalardan eser çalıp bunları eBay’den satışa çıkaran 41 kişilik çete çökertildi. Çete üyeleri ortasında Akasya Yaşaroğlu isimli Türkiye vatandaşının da bulunduğu belirtildi.

ABD’nin New York kenti Belediye Lideri Eric Adams, 26 Mayısta milyonlarca dolarlık malın çalındığı büyük çaplı bir perakende hırsızlığı operasyonunu yürüten 41 kişilik çetenin çökertildiğini duyurdu. Polis ve Başsavcılık tarafından 3 yıl boyunca yürütülen operasyon sonucunda ele geçirilen çete üyeleri ortasında Akasya Yaşaroğlu (26) isimli bir Türk vatandaşı bulunuyor.

New York polisi ve New York Baş Savcılığı tarafından ortaklaşa yürütülen 3 yıllık operasyon sonunda, mağaza ve eczanelerden milyonlarca dolarlık lüks mal ve eser çalıp bunu eBayden satan 41 kişilik bir çetenin yakalandığını duyurdu. Savcılık iddianamesinde Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu’nun da ismi yer aldı.

“ORGANİZE HATA ÇETESİ İKTİSADIMIZI ETKİLEDİ”

Operasyonda, çetenin başı olduğu ileri sürülen Roni Rubinova ilişkin 3.8 milyon dolar pahasındaki esere ve 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu tabir edildi. Yaşaroğlunun da ortalarında bulunduğu sanıkların; çeşitli işletme yolsuzlukları, kara para aklama, çalıntı mal bulundurma hataları, dolandırıcılık planı ve komplo ile suçlandığı belirtildi. New York Belediye Lideri Adams açıklamada, Bu yalnızca hırsızlık değildi, birebir vakitte organize bir cürüm çetesinin modülü olarak mağazalara giren ve rafları boşaltan insanlardı. Bu devasa perakende hırsızlık planı, büyük mağazalardan büyük zincirlere ve bağımsız işletmelere kadar ekonomimizin her seviyesini etkiledi dedi.

ÇETENİN ÇALDIĞI ESERLER

Çetenin çaldığı eserler ortasında dizayncı kıyafetleri, el çantaları ve öbür lüks moda eserleri yer aldığı söz edilerek makyaj materyallerinden reçetesiz lüks eczane eserlerine kadar bir çok perakende eserin çalınarak eBay’de satılmasından büyük ölçüde para elde edildiği tabir edildi.

Şahısların konutlarına yapılan baskın sonrasında Amazon, Walgreens, Visa, Apple iTunes, American Express ve Pottery Barn dahil olmak üzere yaklaşık 60 farklı perakendeciye ilişkin 550’den fazla armağan yahut nakit alışveriş kartı ele geçirildiği ayrıyeten 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu belirtildi. Çalıntı malların eBay’de Treasure-Deals-USA isimli online mağaza üzerinden satıldığı tabir edildi. Akasya Yaşaroğlu hatalı bulunursa, 8 ila 25 yıl ortası mahpus cezası alabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.